Kardiologia należy obecnie do jednych z najbardziej rozwiniętych dziedzin medycyny. Choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce, są też jednymi z najczęściej występujących schorzeń cywilizacyjnych na całym świecie. Niezwykle ważna jest więc odpowiednia profilaktyka, a także szybkie diagnozowanie i leczenie chorób kardiologicznych.
Spis treści
ToggleCzym zajmuje się kardiolog?
Lekarz specjalizujący się w kardiologii zajmuje się przede wszystkim rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Do najpowszechniejszych i najgroźniejszych chorób kardiologicznych należą zawał serca spowodowany ostrym niedokrwieniem, niedokrwienny udar mózgu (zespół objawów spowodowanych zaburzeniem funkcji części mózgu) miażdżyca (zmiany i zwężenia występujące w aorcie i tętnicach) oraz niewydolność żylna (zaburzenia odpływu krwi żylnej z kończyn). Kardiolog zajmuje się także diagnozowaniem poważnych chorób przewlekłych, takich jak na przykład choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca), wrodzonych i nabytych wad serca, czy też zaburzeń rytmu serca. Do zadań lekarza tej specjalizacji należy również ustalanie metod leczenia i form rehabilitacji osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego, przeprowadzanie inwazyjnych i nieinwazyjnych badań kardiologicznych oraz podejmowanie decyzji na temat sposobu postępowania i leczenia odpowiedniego dla danego przypadku często we współpracy z innymi specjalistami.
Jakie są czynniki i grupy ryzyka zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego?
Na powszechność chorób układu sercowo-naczyniowego bardzo duży wpływ ma niezdrowy sposób życia. Brak aktywności fizycznej, tłusta i wysokokaloryczna dieta przyczyniają się do zwiększania stężenia cholesterolu we krwi, a także nadwagi i otyłości, które znacznie podnoszą ryzyko wystąpienia schorzeń kardiologicznych. Negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy mają również używki, a zwłaszcza palenie tytoniu. Ryzyko wzrasta również u osób z nadciśnieniem tętniczym. Bardzo ważnym elementem profilaktyki kardiologicznej jest więc uświadamianie pacjentów o zagrożeniach wynikających z prowadzenia niezdrowego trybu życia, a także zlecanie regularnych badań kontrolnych u osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka. Do objawów, które powinny skłonić chorego do wizyty u kardiologa należą duszności, zaburzenia rytmu serca, bóle w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze, obrzęki kończyn, nadmierne zmęczenie po wysiłku oraz nieprawidłowe wyniki badań krwi – przede wszystkim podwyższony poziom cholesterolu.