Osoby cierpiące na alergię nie mają łatwego życia. Niezależnie od tego, czy alergia ma charakter sezonowy, czy stały, objawy uczulenia mogą utrzymywać się przez cały rok, powodując nie tylko dyskomfort ze strony górnych dróg oddechowych, ale także łzawienie i podrażnienie oczu. Jak radzić sobie z reakcją uczuleniową i czy warto znać „kalendarz alergii”? Sprawdź!
Spis treści
ToggleCzym jest reakcja alergiczna?
Alergia to choroba polegająca na nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Rozpoznaje on neutralny dla zdrowych osób czynnik (alergen) jako zagrożenie i uruchamia mechanizmy prowadzące do powstania stanu zapalnego, który ma na celu jak najszybsze usunięcie „intruza” z organizmu. Alergeny mogą być różnego typu.
Do najczęstszych należą te wnikające do organizmu na drodze wziewnej, a więc pyłki roślin i drzew, roztocza kurzu domowego, substancje znajdujące się w sierści i ślinie zwierząt oraz zarodniki pleśni i grzybów. Gdy osoba uczulona ma z nimi kontakt, powstaje reakcja alergiczna, która w przypadku alergii wziewnych objawia się jako wodnisty katar, kaszel i podrażnienie oraz łzawienie oczu.
Alergie całoroczne i sezonowe – dlaczego warto znać „kalendarz alergii”?
Niektóre alergie, jak uczulenie na roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt, mają charakter całoroczny. Inne, jak alergia na pyłki bylin, drzew czy zarodniki grzybów pleśniowych, są sezonowe. Oznacza to, że objawy nasilają się w czasie, gdy w powietrzu wzrasta stężenie danych alergenów. Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie symptomy mogące wskazywać na alergię, warto znać kalendarz pylenia roślin i grzybów, tak by móc unikać kontaktu z danym alergenem w czasie, gdy jest najbardziej inwazyjny.
Aby mieć pewność, na co jesteśmy uczuleni, należy jednak uprzednio udać się do lekarza alergologa i zrobić testy skórne. Kiedy już to wiemy, warto sprawdzić kalendarz pylenia roślin, który jest dostępny m.in. na stronach Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, i śledzić codzienne komunikaty dotyczące stężenia pyłków. Pamiętajmy, że jest ono najwyższe rano i po południu.
Jak leczy się alergię?
W leczeniu alergii stosuje się zazwyczaj leki antyhistaminowe, które hamują mechanizm reakcji uczuleniowej i rozwój stanu zapalnego. Leczenie jest bardzo istotne, ponieważ nieleczona alergia ma tendencję do nasilania się i nawet przy alergii sezonowej stan zapalny może stać się chroniczny. Podrażnienie spojówek może prowadzić do ich zapalenia na tle alergicznym, zaś nadmierne łzawienie paradoksalnie powoduje wysuszenie powierzchni oka i może przyczynić się do rozwoju zespołu suchego oka.
Dlatego przy objawach alergii ze strony oczu zaleca się dodatkowo stosować krople nawilżające z kwasem hialuronowym i ektoiną, na przykład Ektin. Kwas hialuronowy wiąże wodę i przywraca gałce ocznej właściwe nawilżenie, zaś ektoina tworzy na powierzchni oka barierę ochronną utrudniającą kontakt z alergenem.
materiał partnera
fany ciekawy wpis
kebabranking.pl