Jęczmień na oku

Jęczmień na oku

Polecne i promocje

Choroby oczu, a także ich najbliższych okolic, mogą być bardzo niepokojące. Jedną z najczęściej występujących jest tak zwany jęczmień na oku, czyli niewielka grudka na powiece. Czym dokładnie jest i co zrobić, jeśli dokucza nam taka dolegliwość?

Powieka jest ważnym elementem budowy okolicy oka

Zacznijmy od tego, że powieka jest niezwykle ważna dla zdrowia oczu człowieka. Odpowiada za to, w jaki sposób chronione jest oko. Jest odpowiedzialna między innymi za ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kondycję oka. Dodatkowo swoim ruchem wspomaga rozprowadzanie filmu łzowego po powierzchni oka, chroniąc je przed wysychaniem.

Jeśli jednak nie zadbamy prawidłowo o higienę oka oraz o to, aby chronić je przed uszkodzeniami, mogą pojawić się jego stany zapalne i ropne. Należą do nich właśnie jęczmień lub gradówka. W dzisiejszym temacie zajmiemy się kwestią jęczmienia, który szczególnie często pojawia się u dzieci.

Czym jest jęczmień?

Jęczmień jest zakażeniem gruczołów łojowych i potowych oraz mieszków włosowych rzęs na powiece. Jęczmień najczęściej wywoływany jest przez zakażenie gronkowcem złocistym, choć może się zdarzyć, że jego podłoże będzie inne.

Jęczmień na oku to najczęściej dolegliwość, która powstaje w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych na oko. Może wiązać się z podrażnieniem oka na przykład przez czynniki środowiskowe związane z miejscem pracy. W takim przypadku jest konieczne zabezpieczenie okna przed tymi czynnikami na przykład za pomocą okularów ochronnych lub przeciwsłonecznych, a także częste przemywanie ich ziołowymi wyciągami, robienie okładów i używanie właściwych kropli do oczu.

Czynniki, które sprzyjają rozwojowi jęczmienia, to między innymi: nieodpowiednia higiena okolic oczu, makijaż, niewyrównana wada wzroku, noszenie soczewek kontaktowych, osłabiony układ immunologiczny, silne działanie promieniowania UV, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Czym objawia się jęczmień na oku?

Prawie każdy człowiek chociaż raz w życiu miał jęczmień na oku. Ma on postać bardzo charakterystycznego guzkowatego zgrubienia pod brzegiem powieki. Zgrubienie to jest zaczerwienione, bolesne i tkliwe. Oprócz opuchlizny może pojawić się wydzielina ropna, łzawienie i świąd.

Ze względu na dokuczliwość objawów, zwłaszcza dla dzieci, konieczne jest leczenie jęczmienia. Nieleczony, często dotykany jęczmień na oku może prowadzić do rozprzestrzenienia bakteryjnej infekcji na kolejne miejsca, jak na przykład drugi oko czy skóra twarzy. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku małych dzieci, które będą ocierać oczko, szybko roznoszą bakterie po skórze.

Jak leczyć jęczmień?

Leczenie jęczmienia możliwe jest w domu po konsultacji lekarskiej. Specjalista przepisze odpowiednie maści lub kropli z antybiotykami, a dodatkowo zaleci stosowanie ciepłych okładów ziołowych kilka razy na dobę.

Jedynie w najtrudniejszych przypadkach, kiedy powyższe metody nie działają, stosuje się nacięcie chirurgiczne ropnia i założenie sączka.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments