Jakie badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40. roku życia?

Jakie badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40. roku życia?

Artykuł Miesiąca

Średnia życia statystycznego Polaka to ok. 72 lata – czyli przeciętnie o ok. o 8,5 roku krócej aniżeli Polki. Mężczyźni na ogół nie przykładają należytej wagi do kwestii związanych ze zdrowiem – przekroczenie 40. roku życia to ostatni dzwonek alarmowy, aby należycie o siebie zadbać.

Jakie badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40. roku życia?

Szacuje się, że zaledwie 28 proc. panów w wieku od 40 do 49 lat odwiedza lekarza raz w roku, a 40 proc. mężczyzn z tej grupy wiekowej nie wykonuje żadnych badań profilaktycznych. Chorobami, które w największym stopniu zagrażają męskiej części społeczeństwa, są choroby: układu krążenia (odpowiadają za ponad 40 proc. zgonów mężczyzn), nowotworowe (płuc, prostaty, jelita grubego i żołądka), a także układu oddechowego, trawiennego, nerwowego i moczowo-płciowego. Po 40. roku życia ryzyko zachorowania wzrasta, stąd koniecznością staje się wykonywanie badań okresowych. Katowice, a właściwie mieszkańcy tego miasta, mogą korzystać z takich badań w publicznych i prywatnych ośrodkach zdrowia.

Jakie badania dla czterdziestolatka?

 

Każdy czterdziestolatek, który chciałby dożyć sędziwego wieku, powinien pamiętać o systematycznym wykonywaniu takich badań jak:

  • badanie słuchu – raz na 10 lat,
  • badanie jąder u lekarza, lipidogram, RTG płuc, oznaczenie poziomu elektrolitów, EKG – raz na 2-3 lata,
  • badania ogólne, pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi i obwodu w pasie, profil lipidowy, oznaczenie poziomu glukozy we krwi, morfologia, OB, kontrola prostaty za pomocą badania per rectum, badanie na obecność krwi utajonej w kale, badanie wzroku – raz w roku,
  • kontrola stomatologiczna – raz na pół roku,
  • samobadanie jąder – raz w miesiącu.

Oczywiście lekarz może zalecić wykonywanie badań z większą częstotliwością – w zależności od stanu zdrowia i stylu życia pacjenta.

Warto pamiętać, iż systematycznie wykonywane badania okresowe to szansa na wykrycie różnych chorób nawet we wczesnym stadium. Zaniedbania w obszarze zdrowia pociągają za sobą poważne konsekwencje, których trzeba być świadomym.

https://www.przychodniasynexus.pl/nasze-przychodnie/centrum-medyczne-synexus-katowice/

Subscribe
Powiadom o
guest
Daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments