Jak zmotywować rodzica do abstynencji

Jak zmotywować rodzica do abstynencji?

Poradnik

Jak zmotywować rodzica do abstynencji Alkoholizm jest poważnym problemem w wielu polskich rodzinach. Nadmierne spożywanie alkoholu ma wtedy negatywny wpływ nie tylko na samego pijącego, ale również na jego bliskich.

Jak zmotywować rodzica do abstynencji

Osoby, które są uzależnione od alkoholu, często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i tego, jak niszcząco wpływają na otoczenie. Szczególnie cierpią na tym partner czy partnerka, a także dzieci, które są zmuszone widzieć pijanego rodzica często nawet każdego dnia.

Często to właśnie od dzieci wychodzi motywacja do zmiany sytuacji. Pojawia się wtedy pytanie, jak zmotywować rodzica do abstynencji? Czy można tego dokonać? Jeśli tak, jak należy to zrobić?

Trudny problem z alkoholizmem

Alkoholizm jest uzależnieniem, które jest bardzo trudne w leczeniu. Wymaga przede wszystkim woli zmiany od osoby uzależnionej, która powinna dostrzec w swoim zachowaniu jej destrukcyjny wpływ nie tylko na siebie, ale również na inne osoby w swoim otoczeniu.

Niestety, często zdarza się, że rodzic nie uważa, że ma problem z piciem. Umniejsza uzależnienie, nie dopuszcza do siebie myśli, że alkohol ma niego tak duży wpływ. Zadaniem dziecka może być wtedy uzmysłowienie mu przez rozmowę i przykłady, że rzeczywiście jego problem jest bardzo duży i negatywnie oddziałuje na całą rodzinę.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że alkoholikowi nie powinno się pomagać – wyręczać go, usprawiedliwiać, wybaczać mu, ponieważ to może utwierdzić go w przekonaniu o własnej racji. To właśnie wtedy istnieje duże ryzyko powstania tak zwanego współuzależnienia.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli nie jesteśmy w stanie wpłynąć na osobę uzależnioną od alkoholu, warto poszukać pomocy. Możemy uzyskać ją w Ośrodkach Pomocy Społecznej oraz w Gminnych Komisjach Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Profesjonalne wsparcie oferują także prywatne ośrodki, na przykład Centrum Dobrej Terapii w Krakowie, które stworzyło specjalistyczny ośrodek dla osób nadużywających alkoholu – ograniczpicie.pl. Wówczas można liczyć na fachową pomoc osób, które z problemami z uzależnieniami mają do czynienia na co dzień.

Na stronie internetowej ograniczpicie.pl można znaleźć także pomocne porady skierowane dla osób mających problem alkoholowy oraz dla ich bliskich.