Jak zmotywować rodzica do abstynencji

Jak zmotywować rodzica do abstynencji?

Jak zmotywować rodzica do abstynencji Alkoholizm jest poważnym problemem w wielu polskich rodzinach. Nadmierne spożywanie alkoholu ma wtedy negatywny wpływ nie tylko na samego pijącego, ale również na jego bliskich.

Jak zmotywować rodzica do abstynencji

Osoby, które są uzależnione od alkoholu, często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i tego, jak niszcząco wpływają na otoczenie. Szczególnie cierpią na tym partner czy partnerka, a także dzieci, które są zmuszone widzieć pijanego rodzica często nawet każdego dnia.

Często to właśnie od dzieci wychodzi motywacja do zmiany sytuacji. Pojawia się wtedy pytanie, jak zmotywować rodzica do abstynencji? Czy można tego dokonać? Jeśli tak, jak należy to zrobić?

Trudny problem z alkoholizmem

Alkoholizm jest uzależnieniem, które jest bardzo trudne w leczeniu. Wymaga przede wszystkim woli zmiany od osoby uzależnionej, która powinna dostrzec w swoim zachowaniu jej destrukcyjny wpływ nie tylko na siebie, ale również na inne osoby w swoim otoczeniu.

Niestety, często zdarza się, że rodzic nie uważa, że ma problem z piciem. Umniejsza uzależnienie, nie dopuszcza do siebie myśli, że alkohol ma niego tak duży wpływ. Zadaniem dziecka może być wtedy uzmysłowienie mu przez rozmowę i przykłady, że rzeczywiście jego problem jest bardzo duży i negatywnie oddziałuje na całą rodzinę.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że alkoholikowi nie powinno się pomagać – wyręczać go, usprawiedliwiać, wybaczać mu, ponieważ to może utwierdzić go w przekonaniu o własnej racji. To właśnie wtedy istnieje duże ryzyko powstania tak zwanego współuzależnienia.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli nie jesteśmy w stanie wpłynąć na osobę uzależnioną od alkoholu, warto poszukać pomocy. Możemy uzyskać ją w Ośrodkach Pomocy Społecznej oraz w Gminnych Komisjach Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Profesjonalne wsparcie oferują także prywatne ośrodki, na przykład Centrum Dobrej Terapii w Krakowie, które stworzyło specjalistyczny ośrodek dla osób nadużywających alkoholu – ograniczpicie.pl. Wówczas można liczyć na fachową pomoc osób, które z problemami z uzależnieniami mają do czynienia na co dzień.

Na stronie internetowej ograniczpicie.pl można znaleźć także pomocne porady skierowane dla osób mających problem alkoholowy oraz dla ich bliskich.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Kategorie

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
5 lat temu
Daj ocenę :
     

To trudny temat. Alkoholizm wśród rodziców to problem dla ich dzieci. Szczególnie wstyd. Niechęć pokazywania się z nimi. Może komuś w takiej sytuacji ten artykuł podpowie jak pomóc osobie z problemami.

sokker.net.pl

Strona: sokker.net.pl kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny „Sokker.net.pl” to strona internetowa, która z pewnością przyciągnie uwagę miłośników piłki nożnej. Jest to portal ogólnotematyczny, który skupia się na

Czytaj więcej »

seks-telefon.pl

Strona: seks-telefon.pl kategoria tematyczna: Erotyka „Seks-telefon.pl” to strona internetowa dedykowana miłośnikom erotyki i rozmów o seksie. Na naszej stronie znajdziesz wiele atrakcyjnych kobiet, które z

Czytaj więcej »

kaatalog-stron.pl

Strona: kaatalog-stron.pl kategoria tematyczna: Katalog „Kaatalog-stron.pl – Katalog witryn internetowych” Kaatalog-stron.pl to katalog stron internetowych, który umożliwia promocję Twojej witryny w Internecie. Dzięki naszej platformie

Czytaj więcej »

bajkidladziecionline.pl

Strona: bajkidladziecionline.pl kategoria tematyczna: Dzieci „Bajki dla dzieci online” to idealna strona dla rodziców i opiekunów, którzy poszukują wartościowych i edukacyjnych treści dla najmłodszych. Na

Czytaj więcej »

123szyjeszty.pl

Strona: 123szyjeszty.pl kategoria tematyczna: Moda i uroda 123szyjeszty.pl to strona internetowa, która skupia się na modzie i urodzie. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych artykułów, porad oraz

Czytaj więcej »

ubezpieczeniekoszalin.pl

Strona: ubezpieczeniekoszalin.pl kategoria tematyczna: Finanse Witaj na stronie internetowej ubezpieczeniekoszalin.pl, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu ubezpieczeń dla mieszkańców Koszalina i okolic. Znajdziesz tutaj szeroką

Czytaj więcej »
1
0
Would love your thoughts, please comment.x