Uzależnienie od alkoholu to poważne schorzenie, na które cierpi wielu. Alkoholizm zbiera niestety obfite żniwo, odbierając choremu kontrolę nad własnym życiem. Zaburza jego obraz swojej osoby, wpędza w ogromne wyrzuty sumienia, niszczy relacje z bliskimi czy karierę i stabilność finansową. W momencie, gdy tracimy kontrolę nad swoim piciem, warto podjąć zdecydowane działania. Im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie nam wyjść z nałogu. Na czym polega leczenie alkoholizmu?
Spis treści
ToggleSpecyfika uzależnienia
Warto zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego alkoholizm jest tak niebezpieczny i trudny do pokonania. Choroba ta wpływa na percepcję chorego, zaburza zdolność podejmowania właściwych decyzji. Uzależniony zaczyna pić dlatego, że wydaje mu się, iż alkohol da mu upragnioną ucieczkę od trudnych sytuacji, stresów, emocji. Zaczynają się pojawiać w związku z piciem inne problemy, bliscy widząc sytuację, sygnalizują o niej choremu, a ten zaczyna wpadać w spirale wyrzutów sumienia i depresji. Jedynym „lekarstwem” na smutek jest butelka. Chory nie może przyznać się naprawdę do tego, że picie stanowi duży problem i że utracił nad nim kontrolę, bo to by oznaczało konieczność przerwania. Te silne mechanizmy alkoholizmu znacznie utrudniają choremu abstynencję i powrót do zdrowia. Jednak, poprzez terapię, całkowite wyleczenie jest możliwe.
Terapia uzależnień
Terapia przeprowadzona pod okiem specjalistów, w grupie osób, które zmagają się z dokładnie takim samym problemem, może doprowadzić chorego do wyzdrowienia. Poprzez terapię alkoholik ma szanse na zrozumienie mechanizmów uzależnienia, zrozumienie własnych traum i powodów, przez które wpadł w jego sidła, umożliwia skonfrontowanie się z konsekwencjami nałogu i naprawienie ważnych relacji. Dla chorego niezwykle ważne jest zrozumienie, że inni również zmagają się z tym samym problemem. Terapia to najlepsza droga do wyleczenia, choć oczywiście wymaga ona wiele pracy i zaangażowania.
Podczas terapii chory musi zachować bezwzględną abstynencję. Poza tym, liczy się jego praca, pojawianie się na meetingach i branie w nich czynnego udziału. Chory musi wziąć terapię na serio i rozpocząć zmiany, które później zaowocują. Niestety, alkoholikiem jest się do końca życia, także ćwiczenie silnej woli jest tutaj kluczowe. Chory powinien unikać okazji do wypicia, odciąć się od osób, które ten alkohol oferują.
Niezwykle ważne przy procesie zdrowienia jest również wsparcie bliskich. Uzależniony nie ma łatwego zadania, dlatego rodzina i przyjaciele są w tej sytuacji niezwykle cenni.
Oprócz udziału w terapii na żywo, chory może także rozpocząć leczenie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Jest to nie tylko wygodne, ale także funkcjonalne rozwiązanie – pomoc możemy uzyskać bardzo szybko, nie ruszając się z domu.
prosta sprawa przestać pić