Sport – Uprawianie sportu, w zasadzie każdy rodzaj aktywności ma jakieś skutki dla nas. W pewien sposób wpływa to na nasze życie. Może przykładowo polepszyć naszą kondycję, zrobić coś dobrego dla naszego ciała. Albo wręcz przeciwnie, wyrządzić szkody w naszym organizmie. Różne dyscypliny atakują różne partie naszego ciała. Zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.
Jak sport wpływa na zdrowie i dlaczego warto czasem nieco się poruszać. Czyli kilka sportowych faktów.
Zacznijmy od tego, jak wysiłek fizyczny polepsza nasze krążenie. Wkręcanie naszego serca na wyższe obroty podczas ćwiczenia zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Nasze serce jest pobudzane do działania, co sprawia, że jest zdrowe. Doskonałe do tego są treningi wytrzymałościowe. W pewnym okresie zmuszają nas do wzmożonego wysiłku, co sprawia, że nasz organizm się męczy.
Takie męczenie naszego ciała, jeśli jest odpowiednio intensywne i powtarzane w odpowiednich odstępach czasu może wzmocnić nasze serce i sprawić, że jest ono zdrowsze. Uprawianie sportu ogólnie podnosi wydajność naszego układu krwionośnego, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko chorób z nim związanych.
Seks jest nieodłączną częścią naszego życia i każdy chce czerpać z niego jak najwięcej przyjemności. Dzięki wysiłkowi fizycznemu możemy poprawić naszą sprawność seksualną oraz zwiększyć libido. Sport wspomaga układ krwionośny, a co za tym idzie, polepsza jakość stosunku. Dlatego panowie uprawiający sport często są postrzegani, jako Ci bardzo atrakcyjni. Nie chodzi wyłącznie o wygląd zewnętrzny, ale i o naszą sprawność, w każdą tego słowa znaczeniu.
Szkielet człowieka wydaję się raczej nie naruszalny. Jednak można go znacząco wzmocnić za pomocą treningu. Ćwiczenia nie tylko wzmacniają nasze mięśnie, ale i mogą mieć wpływ na nasze kości i to wpływ negatywny. U sportowców wyczynowych takich jak maratończycy czy akrobaci na porządku dziennym są naderwania, czy stłuczenia, a nawet pojawiają się zmęczeniowe złamanie kości. Nadmierna eksploatacja danych części ciała może prowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego bardzo ważna jest rozwaga przy uprawianiu sportu. Nie ma co ulegać hasłom „No pain, no gain” czy „Na zakwasy najlepszy jest trening”. Człowiek jest swego rodzaju maszyną, która się zużywa. Podejście do maratonu bez odpowiedniego przygotowania może skończyć się urazem kostki czy kolana oraz wyjałowieniem organizmu. Należy pamiętać, że żeby osiągać coraz to lepsze wyniki, trzeba pracować nie tyle ciężko, ile mądrze.
Uprawianie sportu, w pewien sposób wymusza na nas dbanie o to, co jemy. Wysiłek fizyczny sprawia, że zużywamy większą ilość nie tylko kalorii, ale i minerałów czy witamin. Nasz organizm sam powie nam, czego potrzebujmy. Czujemy, kiedy chcemy zjeść coś słonego, a kiedy potrzebujemy czegoś kwaśnego. To są najprostsze sygnały naszego organizmu, czego potrzebujemy i warto tych sygnałów słuchać. Spełniając zachcianki naszego ciała, dbamy o nie. Jednak tutaj trzeba uważać, ponieważ oszukanie brzucha sztucznym pokarmem o kwaśnym smaku nie da nam tego, co kwaśny owoc, a silnik bez oleju szybko się zatrze. Tak więc nasze mięśnie i stawy bez odpowiednich składników odżywczych nie będą mogły się regenerować, co sprawi, że będziemy stać w miejscu.
Bardzo ważne zatem jest, by dbać o zbilansowaną i wartościową dietę, zwłaszcza gdy lubimy „pocisnąć” na treningu. Nie dostarczenie odpowiednich składników naszemu organizmowi może skończyć się tym, że pożegnamy sport na pewien czas i będziemy zmagać się z nieprzyjemnymi problemami.
Wszelakie formy ruchu, czy to samemu, czy w grupie bardzo dobrze wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Sport, dzięki temu, że jest pewnym odwołaniem do naszej zwierzęcej natury, doskonale sprawdza się jako ukojenie dla tych, którzy walczą ze stresem na co dzień. Po pracy za biurkiem, czy po kilku zażartych dyskusjach z klientami, człowiek potrzebuje pewnej odmiany. Sposobu na wyładowanie gniewu, czy rozruszanie kości po „biurkowej stagnacji”. Co może być lepszego od kilkudziesięciu uderzeń w worek treningowy, czy strzelenia bramki na stres związany z pracą. Rywalizacja jest doskonałą terapią. Poczucie, że praca nas przytłacza, szybko znika, gdy nakładamy kolejne kilogramy na sztangę. Nie bez powodu ludzie płacą, za to, że ktoś daje im wycisk. Pot nie tylko oczyszcza nas z zanieczyszczeń, ale i ze zmartwień. Sport jest najlepszym nałogiem i słowo nałóg jest tutaj nie bez przyczyny, ponieważ osób uzależnionych od wysiłku fizycznego i rywalizacji jest mnóstwo.
Powszechny w dzisiejszych czasach jest kult wizerunku. Skupiamy się na naszym wyglądzie zewnętrznym, dbanie o wizerunek jest już osobną i niezwykle dochodową formą biznesu, jednak nie biznes nas interesuje. Interesuje nas to, że naszą sylwetkę kształtuję to, co robimy i co jemy. Uprawianie sportu modeluje sylwetkę i to w taki sposób, jaki chcemy. Zrzucenie zbędnych kilogramów, czy może właśnie przybranie masy mięśniowej. Jednym słowem sport może podnieść naszą samoocenę, polepszyć nasze samopoczucie. Może podnieść też naszą sprawność, polepszyć koordynację ruchową, podnieść ogólną kondycję naszego ciała.
Ruch u osób starszych jest wbrew pozorom, czymś wskazanym. Oczywiście, jeśli pozwala nam na to zdrowie. Spacery, czy gra w tenisa daję ludzie starszym coś bezcennego. Daję im dodatkowy czas, mówiąc wprost, wydłuża życia. Pomaga utrzymać układ kostno-stawowy i nerwowy w jak najlepszej kondycji. Osoby w wieku sędziwym powinny starać się o to, by ich stan zdrowia był dobry. Nie trzeba biegać maratonów po ukończeniu 60 lat (chociaż są i takie przypadki), ale próba pobiegania z psem, czy zabawy w berka z wnukiem będzie mieć pozytywny wpływ na kondycję starszej osoby.
Bardzo częstą dolegliwością w społeczeństwie dwudziestego pierwszego wieku jest bezsenność. Ludzie cierpią na nią z wielu przyczyn i nie zawsze znany jest nam powód tego, że nie możemy spać. Jednak patrząc na sprawę wprost, sen jest formą regeneracji i odpoczynku naszego organizmu. Co więc można zrobić, gdy nie możemy zasnąć? Zmęczyć się! Człowiek, którego organizm potrzebuje regeneracji, z pewnością będzie miał mniejszy problem z zaśnięciem niż osoba, której organizm był bierny przez cały dzień. Naturalne jest to, że zasypiamy, gdy jesteśmy zmęczeni. Trzeba czasami pomóc naszemu organizmowi się zmęczyć, na pewno będzie nam za to wdzięczny.
Jednak mimo tych wszystkich korzyści wynikających z uprawiania różnych aktywności fizycznych, należy pamiętać o rozwadze. Popadanie w skrajności jest niewskazane w sporcie. Dlatego powinniśmy udać się do specjalisty, jeśli chcemy mieć pewność, że nasza przygoda ze sportem będzie owocna i szczęśliwa.
Podsumowując, wysiłek fizyczny jest zbawieniem, w naszym dzisiejszym siedzącym trybie życia. Pozwala ulepszyć nasze ciało, zredukować stres czy podnieść naszą samoocenę. Postępując rozważnie, możemy czerpać radość z uprawiania wielu dyscyplin i cieszyć się sprawnym ciałem przez długi czas.