Nieestetyczne i uciążliwe objawy uczulenia na skórze są coraz częstszym problemem wielu ludzi. Przyjrzyjmy się pielęgnacji skóry skłonnej do alergii.
Wysypka alergiczna – co może ją powodować?
Jedni zmagają się z alergicznymi zmianami skórnymi od dziecka, u innych pojawiają się one dopiero w wieku dorosłym. Rozwój cywilizacji niestety w dużej mierze niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Alergia skórna często jest wynikiem kontaktu z substancjami chemicznymi, konserwantami, czy to na pryskanych owocach, czy w kosmetykach, których stosowanie z założenia powinno działać korzystnie na skórę, ale wystarczy jeden składnik, by wystąpiła reakcja niepożądana. Uczulić może niemal każdy produkt kosmetyczny: krem, pomadka, tusz do rzęs, płyn do demakijażu, fluid itp. To dlatego, zanim zaaplikujesz nowy produkt na większy obszar ciała, przeprowadź próbę na niewielkim fragmencie skóry, najlepiej w niewidocznym miejscu np. za uchem. Popularne alergeny to także sierść, pyłki, grzyby, jad owadów, składniki detergenów oraz leków.
Jak rozpoznać zmiany alergiczne na skórze?
Główne objawy alergii skórnej to czerwona wysypka i świąd. Miejsca, w których pojawia się pokrzywka lub plamy mogą być bardzo różne. Wiele zależy od rodzaju uczulenia i typu alergenu. W przypadku alergii kontaktowej zmiany pojawiają się w miejscu zetknięcia się z substancją, związkiem wywołującym reakcję. Wysypka spowodowana alergią pokarmową z reguły pojawia się na twarzy, szyi, dekolcie. Bardzo częstym objawem skórnym jest także mocno przesuszona, swędząca, atopowa skóra przede wszystkim na twarzy, rękach i nogach, ewentualnie suche placki np. w zgięciach łokci, pod kolanami.
Sposoby niwelowania objawów skórnych alergii
Oczywiście pierwszy punkt, to wizyta u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń. Leki przeciwalergiczne i unikanie alergenów poprzez zmianę diety lub kosmetyków najczęściej przynoszą poprawę. Jak jednak poradzić sobie z pokrzywką, plamami, egzemą i zniwelować ich widoczność? Kluczowe znaczenie w przypadku zmian alergicznych ma intensywne nawilżanie skóry. Pamiętaj wcześniej o dobrym oczyszczaniu jej produktami, które będą bardzo łagodne, a zarazem skuteczne. Na twarz i ciało stosuj kremy oraz balsamy o właściwościach hipoalergicznych, emolienty dopasowane do wymagań skóry skłonnej do reakcji uczuleniowych. Tego rodzaju kosmetyki będą tworzyć na powierzchni skóry barierę przeciwko utracie wody. Wśród składników produktów polecanych dla alergików najczęściej pojawiają się: mocznik, parafina, kolagen oraz kwas hialuronowy.
Jak zapobiegać alergii?
Gdy już wiesz, co Cię uczula, możesz tego unikać. Jeżeli jednak zaobserwujesz u siebie skłonność do alergii, staraj się ograniczyć ilość potencjalnych alergenów. Na co dzień wybieraj łagodne, hipoalergiczne mydła, kosmetyki pielęgnacyjne, płyny do prania. Rezygnuj z tych o pięknym zapachu. Dodatki w postaci perfum, barwników nie są dla Ciebie wskazane. Z dużą starannością dbaj o przestrzeń, w której żyjesz. Często sprzątaj dom, regularnie wycieraj kurze, skutecznie likwiduj ewentualne pleśnie, często zmieniaj pościel i nigdy nie zakładaj na siebie nowych ubrań, zawsze upierz je najpierw po przyniesieniu ze sklepu.