Jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty?

Jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty?

Polecne i promocje

Wizyta z dzieckiem u dentysty może być trudnym przeżyciem zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej pociechy. Strach przed Panią w białych fartuchu i dźwiękiem wiertła potrafi paraliżować nawet dorosłych, dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę, która sprawi, że uchronisz swoje dziecko przed traumą związaną z wizytami u stomatologa. Zapraszamy do lektury.

Jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty?

Pierwsza wizyta

Leczenie dzieci nie należy do łatwych zadań, jednak każdy rodzic musi zmierzyć się problemem przynajmniej raz w życiu. Najtrudniejsza jest pierwsza wizyta u stomatologa, którą według specjalistów warto odbyć jeszcze zanim dziecko skończy roczek. Następny termin kontroli powinien być wizytą adaptacyjną, podczas której dziecko w bezstresowej i spokojnej atmosferze, pozna tajniki związane z odpowiednim szczotkowaniem zębów, oraz co najważniejsze – oswoi się z gabinetem dentystycznym. W niektórych poradniach pojawiają się również elementy gier i zabaw, które sprawią, że Twoją pociecha nie będzie kojarzyła gabinetu z nieprzyjemnym miejscem i chętnie wróci tam po raz kolejny.

Strach ma wielkie oczy

Twoim kolejnym zadaniem jest pozytywne nastawianie dziecka przed pobytem u dentysty. Nawet jeżeli jesteś bardziej zestresowana od niego, nie możesz dać po sobie tego poznać. Wokół wizyty należy budować pozytywne skojarzenia. Zamiast opowiadać dziecku o swoich bolesnych doświadczeniach na dentystycznym fotelu, należy przypomnieć mu o magicznych kamerkach, śmiesznych rurkach czy ruchomych fotelach. Błędem jest używanie zwrotów ,,nie będzie bolało” czy ,,to tylko ukłucie”. Wyprawa do stomatologa powinna być przygodą.

Aranżacja wizyty u dentysty

Dobrym sposobem na odstresowanie dziecka i stworzenie przyjaznej aury jest przećwiczenie z pociechą wizyty u stomatologa. Zaaranżowanie małego gabinetu, w którym maluch będzie miał za zadanie zbadać swoje pluszaki, może być doskonałym ćwiczeniem. Dziecko prawdopodobnie samo odkryje, że wizyta u dentysty to rodzaj przygody i możliwość poznania wspaniałych i ciekawych przyrządów. Wzbudzenie fascynacji u naszej pociechy spowoduje zaciekawienie tym, co wydarzy się w prawdziwym gabinecie.

Profilaktyka oszczędzi bólu

Stosując kilka powyższych technik, zabezpieczysz zdrowie Twojego dziecka i uchronisz je przed naprawdę bolesnymi konsekwencjami płynącymi z zaniedbania profilaktyki uzębienia. Warto również wprowadzić system nagród po każdej wizycie u stomatologa. To sprawi, że powrót na fotel dentystyczny nie będzie aż tak trudnym przeżyciem. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o