Specjaliści twierdzą, że stosowanie odpowiedniej diety przy nowotworze złośliwym może znacząco wspomóc leczenie choroby. Co należy wiedzieć o żywieniu w trakcie choroby?
Leczenie raka bywa trudne i męczące. Jak się okazuje, niewłaściwa dieta może przyspieszyć rozwój nowotworu. Co zatem należy jeść, a czego unikać by wspomóc organizm w walce z chorobą?
Jaką stosować dietę w czasie choroby nowotworowej?
Dieta stosowana w czasie choroby nowotworowej powinna być, podobnie jak w przypadku osoby zdrowej, urozmaicona i odpowiednio zbilansowana. Inny jest jednak dobór produktów spożywczych, a także sposób przygotowywania potraw oraz częstotliwość ich spożywania.
Gdy po operacji chory może już jeść, powinien regularnie spożywać niewielkie objętościowo posiłki w odstępach czasu nie większych niż dwie godziny. Szczególnie istotne jest wówczas spożywanie pełnowartościowego białka, tłuszczów bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia nie tylko zwierzęcego, ale także roślinnego oraz węglowodanów złożonych.
Nie można również zapominać o witaminach i składnikach mineralnych. Warzywa, które powinny stanowić znaczną część diety chorego, powinny być podawane na surowo lub być wcześniej ugotowane na parze, gdyż nie tracą wtedy tak wielu witamin jak podczas tradycyjnego gotowania w wodzie. Ponadto, można także wyciskać sok z owoców i rozcieńczać go wodą.
Posiłki można wzbogacać o chude mięso, np. indyka, królika czy ryb oraz o jaja z wolnego wybiegu. Raz na jakiś czas, np. raz w tygodniu, można zjeść wołowinę lub wieprzowinę. Do tego najlepiej jest spożywać drobne, dobrze ugotowane kasze, makaron i ryż.
Dieta przy ostrej białaczce, a także przy innego typu nowotworach, powinna być także bogata w substancje o działaniu antyoksydacyjnym – m.in. w witaminę A, C i E oraz w beta-karoten, flawonoidy, selen i cynk. Antyoksydanty zapobiegają utlenianiu się komórek, a także neutralizują wolne rodniki. Można je znaleźć między innymi w zielonej herbacie, czosnku, cebuli, brokułach, kapuście i brukselkach. Bogate są w nie także pomidory, jabłka, żurawina, marchew i jagody.
Białaczka – co można jeść? Przy nowotworach takich jak np. białaczka, dieta optymalna polega na dostarczaniu organizmowi nie tylko węglowodanów i substancji bogatych w antyoksydanty, ale także tłuszczów. Tzw. dobre tłuszcze można znaleźć m.in. w oliwie z oliwek, orzechach, tłustych rybach i awokado. Należy pamiętać, by wybierać tłuszcze wielonienasycone, a nie nasycone i tłuszcze trans. Lista produktów, których należy unikać jest jednak dłuższa.
Czego nie należy jeść w trakcie leczenia raka?
W przypadku nowotworu szkodliwe jest spożywanie produktów wysoko przetworzonych, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i węglowodanów prostych. Posiłki nie mogą być zbyt tłuste, ciężkostrawne ani zbyt słodkie.
Należy także wykluczyć potrawy pikantne i smażone w panierce, a także parówki, kiełbasy, szynki i pasztety. Nie powinno się także jeść ciastek, cukierków i ciast ani słodzić herbaty i pić kawy w trakcie leczenia. Więcej informacji na temat żywienia w trakcie leczenia nowotworów znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/zywienie
Przy każdym nowotworze dieta powinna być inna. Każdy z nas dotknięty chorobą powinien być poinformowany i poinstruowany o diecie, jaką bezwzględnie musi przestrzegać.