Jak należy szczotkować zęby?

Jak należy szczotkować zęby?

Polecne i promocje

Higiena zębów jest kluczowym elementem, który pozwala przez długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Oczywiście oprócz tego należy pamiętać o systematycznych wizytach u stomatologa, ale większość specjalistów uważa, że połowa sukcesu kryje się w odpowiedniej technice i częstotliwości szczotkowania zębów. Myjemy je przecież codziennie i większości z nas wydaje się, że doskonale wiemy, jak to robić. Wyniki badań mówią jednak co innego i według nich, znacząca część osób nie robi tego z należytą starannością. Szybkie przemycie lub wypłukanie nie przyniesie natomiast dobrego efektu, a każdy z nas chce odpowiednio zabezpieczyć się przed próchnicą i innymi chorobami. Jak poprawnie myć zęby? Zapraszamy do lektury.

Systematyczność i technika

Szczotkowanie zębów wymaga od nas odpowiedniej techniki oraz systematyczności. Spełnienie tych podstawowych czynników zapewni prawidłową higienę jamy ustnej. Sposób mycia uzębienia jest jednakowy dla wszystkich i dzięki polecanej technice stomatolog będzie z Was dumny. Do dzieła!

Podstawową zasadą jest ustalenie odpowiedniego schematu. Szczotkowanie zębów należy rozpocząć przykładowo od prawej góry do lewej strony na dole. Bardzo istotne jest, aby pamiętać o powierzchni języka i powierzchniach żujących. Sprawdzona i od lat polecaną techniką jest metoda obrotowo-wymiatająca. Sposób polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni w stosunku do szyjek zębowych. Następnie należy wykonać ruch wymiatający w kierunku powierzchni żujących, w tym samym czasie wykonując ruch wibrujący. Proces należy powtórzyć 3 razy w każdym kierunku i na każdym zębie. Nie zaleca się mocnego szczotkowania. Liczy się technika i odpowiedni czas (około 2-3 minut).

Szczoteczka i nitka dentystyczna

Kluczowym elementem higieny jamy ustnej jest wybór odpowiedniej szczoteczki, którą należy wymienić na nową po 2 miesiącach. Co ważne, raz na tydzień powinno się zdezynfekować produkt, używając do tego wrzątku. Czystość i jakość włosia ma bowiem kolosalne znaczenie w kontekście higieny zębów. Aby dłużej cieszyć się jakością produktu, warto przechowywać go w pojemniku, włoskami do góry. Odradzamy zamykania szczoteczki w szczelnym opakowaniu.

Aby w pełni zadbać o higienę jamy ustnej, znakomitym rozwiązaniem jest stosowanie nitki dentystycznej, na chwilę przed szczotkowaniem zębów. Dzięki temu w szybki sposób usuniesz resztki jedzenia znajdujące się w przestrzeniach międzyzębowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
Daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments