Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Polecne i promocje

Po zabiegu wybielania należy szczególnie dbać o zęby. Dzięki temu śnieżnobiały uśmiech utrzyma się dłużej, a szkliwo będzie chronione przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Zalecenia dotyczą przede wszystkim higieny jamy ustnej oraz diety.

Dlaczego ważne jest stosowanie się do zaleceń stomatologa?

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym pozwala rozjaśnić kolor szkliwa o kilka tonów, a efekt zabiegu utrzymuje się nawet do 3 lat pod warunkiem, że po wyjściu z gabinetu pacjent ściśle stosuje się do zaleceń lekarza dotyczących nawyków żywieniowych i pielęgnacji. Przestrzeganie kilku prostych zasad powoduje, że można dłużej cieszyć się nowym kolorem zębów oraz chronić szkliwo przed osadzaniem się kamienia nazębnego i próchnicą.

Zalecenia bezpośrednio po wybielaniu zębów

Pierwsze zalecenia po wybielaniu zębów dotyczą najbliższej doby po zabiegu. Ważne jest, aby przez pierwsze 2 godziny nie spożywać żadnych pokarmów oraz nie pić nic poza wodą mineralną. W przeciwnym razie szkliwo może wchłonąć zawarte w jedzeniu barwniki, co jest przyczyną powstania nieestetycznych przebarwień.

Przez dobę po wybielaniu zębów należy unikać spożywania bardzo ciepłych lub zimnych pokarmów i napojów. Substancje zawarte w profesjonalnych środkach wybielających mogą powodować przejściową nadwrażliwość szkliwa. Zetknięcie się z niską lub wysoką temperaturą wywołuje dyskomfort, a nawet ból.

Zabronione jest palenie papierosów, ponieważ substancje obecne w dymie tytoniowym są przyczyną powstawania przebarwień. Zaleca się zrezygnowanie z nich na stałe, a jeżeli to niemożliwe – przynajmniej na kilka dni.

Higiena po wybielaniu zębów

Zęby po zabiegu wybielania należy szczotkować po każdym posiłku. Warto kupić nową szczoteczkę z miękki włosiem i pastę, która nie powoduje ścierania szkliwa. O rekomendację można poprosić stomatologa. Zalecane jest także używanie nici dentystycznej, aby dokładniej wyczyścić przestrzenie międzyzębowe.

Trzeba pamiętać o regularnych kontrolach w poradni stomatologicznej. Wystarczy robić to raz na pół roku. Podczas wizyty stomatolog nie tylko oceni stan jamy ustnej, ale wykona także profesjonalne zabiegi oczyszczania szkliwa z osadu i kamienia nazębnego.

Dieta po wybielaniu zębów

Po wybielaniu zębów należy stosować specjalną dietę. Z jadłospisu trzeba wyeliminować produkty, które mogą barwić szkliwo, a tym samym spowodować powstanie przebarwień. Zalicza się do nich: świeże soki owocowe, czarną kawę, mocną herbatę (także zieloną), czerwone i żółte warzywa, czerwone wino, owoce, przyprawy (np. kurkumę, curry, ostrą paprykę), ciemne sosy itp. Taka dieta powinna być utrzymana od 2 do 7 dni.

Aby utrwalić efekt wybielania, warto do jadłospisu włączyć pokarmy, które w naturalny sposób rozjaśnią szkliwo. Są to: jabłka, pomarańcze, orzechy, marchew i brokuły. Dieta powinna być urozmaicona i dostarczać wszystkich składników mineralnych niezbędnych dla zachowania zdrowego i mocnego szkliwa.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o