Stomatolog wielu osobom źle się kojarzy i odkładają one w czasie przegląd oraz leczenie swoich zębów.
Jak często należy odwiedzać dentystę?
Takie postępowanie nie ma jednak sensu – próchnica szybko się rozprzestrzenia, a nieprawidłowo leczone zęby w końcu przysparzają dolegliwości bólowe i z pewnością nie wpływają korzystnie na uśmiech. Regularne przeglądy stomatologiczne pozwalają na leczenie małych ubytków bez bólu i zbędnego stresu.
Jak często odwiedzać dentystę?
Każdy z nas powinien regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu dokonania przeglądu zębów. Jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych to stomatolog powinien dokonać przeglądu raz na 6 miesięcy. Jest to optymalny czas, by wykryć rozwijającą się próchnicę i leczyć ewentualne ubytki w ich bardzo wczesnej fazie. Dzięki temu można sobie zaoszczędzić bólu, a same wizyty u dentysty wcale nie okazują się tak straszne. Oczywiście, jeśli odczuwamy ból czy dyskomfort w jamie ustnej to lekarz stomatologii powinien ocenić stan uzębienia wcześniej – wówczas warto od razu umówić się na wizytę. Jeśli będziemy z tym zwlekać to na pewno nic nie zyskamy. Każdy ból zęba ma jakąś przyczynę i nawet jeśli okresowo zanika to w końcu powróci, nabierając na sile. W najgorszym wypadku takie zwlekanie z leczeniem może prowadzić do konieczności usunięcia zęba. Nieco częściej dentystę muszą odwiedzić osoby, które posiadają protezy stomatologiczne czy implanty zębowe, które wymagają kontroli.
Jakie zabiegi można wykonywać bezpłatnie?
W Polsce każda osoba ubezpieczona ma prawo do bezpłatnego leczenia zębów, jednak w praktyce różnie to wygląda. Jeśli jednak znajdziemy dobry gabinet mający podpisaną umowę z NFZ to możemy wykonywać refundowane zabiegi. Należy do nich między innymi leczenie ubytków, ściąganie kamienia nazębnego, wykonywanie protez czy ekstrakcje zębów. Poszczególne zabiegi mają ograniczenia czasowe, przykładowo protezy należą się pacjentowi za darmo co 5 lat, natomiast ściąganie kamienia nazębnego wykonuje się raz w roku. Należy się jednak liczyć z tym, że materiały wykorzystywane do refundowanego leczenia zębów są niższej jakości niż te, które stosuje się przy leczeniu prywatnym. Mimo wszystko, każdy ma prawo do bezpłatnego leczenia uzębienia i wiele osób nie narzeka na jakość usług.