Jak ćwiczyć w domu, by utrzymać formę?

Jak ćwiczyć w domu, by utrzymać formę?

Warto przeczytać

Czasem zdarza się tak, że z przyczyn niezależnych od nas jesteśmy zmuszeni do wykonywania treningów w domu. Dla wielu ludzi jest to sytuacja szczególnie demotywująca – porzucają oni ćwiczenia na pewien czas, a ich kondycja i wytrzymałość spadają z upływem kolejnych dni (a nawet tygodni). Jak więc zabrać się do wykonywania treningów w domu, aby utrzymać zarazem formę, jak i zapał do pracy?

Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Zdarza się tak, że czasem musimy zrezygnować z wykonywania treningów na siłowni. Wiele osób daje sobie wówczas taryfę ulgową, jaka nieraz równoznaczna jest z zaprzestaniem ćwiczeń w ogóle. Nie jest to jednak dobre wyjście z sytuacji. Warto pamiętać o tym, że trening wykonywany we własnych czterech ścianach może być równie efektywny, co ten przeprowadzony w klubie sportowym. Wszystkiego, czego będziemy potrzebować, to mata do ćwiczeń i własne ciało.

Trening wykonywany w domu ma szereg zalet. Po pierwsze, możemy przeprowadzić go w dowolnej chwili, nie tracąc przy tym czasu na dojazd. Po drugie, jest to bardzo opłacalna opcja – ćwiczenia w domu zapewniają brak kosztów abonamentowych, jakie normalnie ponosić muszą użytkownicy klubów sportowych.

Wbrew pozorom, wcale nie trzeba inwestować w drogie akcesoria sportowe, aby móc efektywnie ćwiczyć w domu. Początkowo warto skupić się wyłącznie na treningach opierających się na wykorzystaniu własnej masy ciała. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku osób pragnących utrzymać dobrą formę lub też – wrócić do niej.

Jak dobrze zaplanować trening wykonywany w domu?

Aby dobrze zaplanować swoje treningi, warto abyśmy pomyśleli o nich wcześniej. Wysoce efektywnym rozwiązaniem będzie tu ustalenie stałej pory treningowej, dzięki czemu lepiej zorganizujemy swój dzień. Ponadto, czynność wykonywana stale o tej samej porze o wiele łatwiej przekształca się w nawyk, niż ta sama czynność wykonywana chaotycznie – może mieć to spore znaczenie w przypadku osób, które z łatwością tracą motywację i nie potrafią zebrać się w sobie do wykonania treningu.

Warto będzie ustalić tygodniowy plan ćwiczeń, dzięki któremu z góry ustalimy, co będzie trenowane w dany dzień oraz ile czasu nam to zajmie. Dobrze przemyślany plan ograniczy nasze całkowicie naturalne zapędy do odkładania rzeczy “na jutro” i w końcu – rezygnacji z treningu w ogóle.

Jak ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia w domu również można podzielić na takie mające na celu zwiększenie masy, zrzucenie tkanki tłuszczowej lub po prostu – utrzymanie się w dobrej kondycji. Do ćwiczeń cardio z powodzeniem możemy użyć chociażby skakanki, a w momencie, gdy jej nie posiadamy – po prostu – pary butów sportowych oraz maty i internetu pełnego ćwiczeń na licznych kanałach. Jeśli zaś chodzi o ćwiczenia siłowe – na początku wystarczy nam wyłącznie masa własnego ciała. Później możemy dodawać dodatkowe obciążenie, i tak na przykład, jeśli nie posiadamy w domu żadnego sprzętu sportowego, na pierwszych etapach ćwiczeń w zupełności możemy posłużyć się butelkami wody, jakie prowizorycznie zastąpią nam hantle (jakie możemy na spokojnie zakupić w późniejszym czasie).