Zależnie gdzie próbujemy zaciągnąć informacji możemy spotkać się z różnymi opiniami na temat zdrowego odżywiania. Niewątpliwie największą rolę odgrywa odpowiednie zbilansowanie posiłków oraz odpowiedni dobór diety do zapotrzebowania organizmu. Warto jednak zwrócić również uwagę na pory posiłków oraz ich odpowiednią ilość.
Spis treści
TogglePlanowanie posiłków
Ile posiłków dziennie powinno znaleźć się w naszym jadłospisie? Na to pytanie nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi. Wśród specjalistów odnaleźć można głosy mówiące o złotej zasadzie 5 posiłków dziennie. Inni wskazują na podejście w którym najlepszym rozwiązaniem są optymalne 3 pełne, zbilansowane posiłki. W dobrze diety odpowiadającej zapotrzebowaniom organizmu należy zawsze wziąć pod uwagę fakt, że każdy organizm jest inny i jest to w dużej mierze kwestia indywidualna, zależna od preferencji, stylu życia oraz rytmu dnia każdego z nas.
Dieta złożona z 5 posiłków
Szukając informacji o odpowiedzialnym podejściu do jedzenia to właśnie ten rodzaj diety wymieniany jest jako najbardziej skuteczny.
Zbilansowana dieta 5 posiłków dziennie, oparta na bogatym jadłospisie, sprzyja odchudzaniu, zapewniając lepsze samopoczucie. Jest ona szczególnie rekomendowana dla:
- Dzieci i młodzieży
- Kobiet w ciąży oraz karmiących piersią
- Osobom chorym na cukrzycę
- Osobom z zaburzeniami odżywiania
- Seniorom
Pierwszy posiłek powinien być zjedzony do godziny po przebudzeniu. A następnie każdy kolejny w odstępach ok. 3 godzinnych, pamiętając o tym, że ostatni spożyty powinien zostać minimum 2-3 godziny przed snem.
Dieta złożona z 3 posiłków
Drugim, popularnym rozwiązaniem jest jedzenie trzech posiłków dziennie. Ten sposób jest szczególnie optymalny dla osób, które np. ze względu na pracę nie mogą pozwolić sobie na regularne spożywanie 5 dań w ciągu dnia. Oczywiście na rynku znaleźć można wiele możliwości ułatwiających zachowanie regularności posiłków, jak np. catering dietetyczny.
Stosując dietę złożoną z trzech posiłków warto pamiętać o ich systematyczności. Coraz częściej polecanym rozwiązaniem jest tzw. Post przerywany czyli dieta Intermittent Fasting. Zakłada ona jedzenie 3 zbilansowanych posiłków w oknie żywieniowym, trwającym 8 godzin, przeplatanych z postem, który trwać powinien godzin 16.
Dietę IF można również stosować w schemacie 14/10 oraz 18/6.
Powyższe możliwości to najpopularniejsze, stosowane rozwiązania warto jednak pamiętać, że o wiele ważniejsze od ilości jedzonych dziennie dań jest ich odpowiednie zbilansowanie i kontrola kaloryczna. Każda dieta powinna być dostosowana do wieku, poziomu aktywności fizycznej czy stanu zdrowia. Nie warto również samemu podejmować się drastycznych zmian diecie i skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka.