Historia metod leczenia

Historia metod leczenia

inne

Już w czasach starożytnych nie były obce ludziom różne metody leczenia. Najstarszą metodą leczenia jest fitoterapia, która była zalążkiem do rozwijania metod leczenia.

Historia metod leczenia

Już w czasach starożytnych nie były obce ludziom różne metody leczenia.
Najstarszą metodą leczenia jest fitoterapia, która była zalążkiem do rozwijania metod leczenia. Fizyczne cierpienie było przyczyną dążenia człowieka do pogłębiania wiedzy i eksperymentowania na sobie różnych surowców leczniczych. Z czasem zauważono zależność pomiędzy spożywaniem produktów roślinnych a stanem zdrowia. Poznawano
lecznicze, odżywcze, odurzające czy toksyczne działanie roślin.

Istnieje wiele wykopalisk archeologicznych na wzór dzisiejszych receptur
przygotowania leków. Przykładem jest traktat medyczny Pen-cao, napisany przez chińskiego cesarza Shen Nunga ok. 2700 r. p. n. e. Na podstawie tego dzieła powstała w 502 r. p. n. e. pierwsza na świecie farmakopea, która zawierała urzędowy spis leków, sposobów przygotowania surowców, opisy i charakterystykę. W Egipcie w 2550 r. p. n. e. powstał papirus Ebersa, który zawierał około 900 recept na preparaty o działaniu leczniczym. W skład receptur wchodziły takie rośliny jak: len, cebula, kolendra, czosnek, szafran, koper włoski, rącznik pospolity, kozieradka, mięta, glistnik jaskółcze ziele. Leki roślinne podawane były w postaci naparów, odwarów, maści, czopków, plastrów, proszków. Również w Starożytnej Grecji znaleźli się przedstawiciele nauk medycznych: Pitagoras, Hipokrates czy Teofrast. Dzieło Corpus Hippocraticum zawiera teksty słynnego lekarza ale również innych medyków. Zawiera ono surowce roślinne, zwierzęce, mineralne o działaniu leczniczym. Opisane zostały soki naturalne, kleiki, odwary, pigułki, lewatywy, inhalacje, środki dietetyczne.

W średniowieczu nauki lekarskie rozwijały się przede wszystkim w klasztorach czy szkołach takich jak np. słynna szkoła w Salerno. Wielkie odkrycia geograficzne przyczyniły się do rozpowszechniania różnych surowców na całym świecie. Stary Kontynent poznał w tym czasie takie rośliny jak: korzeń wymiotnicy, owoce pierzowca, korę chinową, balsam peruwiański, nasienie kichawca. W czasach oświecenia w świecie
surowców roślinnych zasłynął Karol Linneusz ze stworzenia systemu klasyfikacji roślin i zwierząt, opisania 10 tysięcy gatunków flory i wyodrębnienia 10 grup ziół według aromatu i działania. Aż w końcu w XIX wieku nastąpił rozkwit badań fitochemicznych.

Naukowcy zainicjowali wyodrębnianie z roślin związków czynnych. Poznawali schemat ich działania, budowę chemiczną. W XX wieku odkrycie antybiotyków spowodowało spadek zainteresowania leków pochodzenia roślinnego. Jednak dzisiaj obserwujemy powrót ziołolecznictwa. Jest to nawet forma trendu w dzisiejszych czasach. Spowodowane jest to wzrastającym zanieczyszczeniem środowiska, pojawianiem się nowych chorób będących konsekwencją przyjmowania niektórych leków, ale też wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Artykuł powstał dzięki portalowi tabletki na powiększenie biustu