Każdy chciałby posiadać piękny, biały uśmiech. Niestety często z wielu powodów losowych lub zaniedbań własnych, jest inaczej. Zdarzają się sytuacje, gdy zęby nie są w zbyt dobrym stanie, a w skrajnych sytuacjach wręcz ich brakuje. Czy oznacza to, że taka osoba nie będzie już miała sposobności szeroko i szczerze się uśmiechnąć? Nic podobnego, ponieważ istnieją implanty zębowe.
Spis treści
ToggleCzym są implanty zębowe?
Implanty zębów to swego rodzaju sztuczne korzenie, które będą służyły za fundament na zakładaną na nie koronę zębową. Wszczep ten wykonuje się z tytanu, ponieważ materiał ten posiada najlepsze do tego celu właściwości. Po pierwsze jest odpowiednio mocny i trwały, więc po jego zamontowaniu nie ma żadnego ryzyka późniejszego uszkodzenia, a po drugie doskonale integruje się z kością szczęki, w której jest osadzany.
Jak zakładane są implanty zębowe?
Choć wiele osób zabieg wszczepiania implantu zębowego może przerażać, to zdecydowana większość dentystów zapewnia, że jest on znacznie mniej traumatyczny niż powszechnie stosowane wyrywanie zębów.
Proces zakładania implantów zębowych podzielić można na trzy etapy. Pierwszym z nich jest wszczepienie implantu, co jest po prostu zabiegiem chirurgicznym polegającym na wywierceniu w kości otworu, w którym następnie osadzany jest implant. Po tym zabiegu następuje 3 do 6 miesięcy okresu zrastania się implantu z kością.
Drugim etapem, gdy tylko implant ustabilizuje się w kości, jest wkręcanie śruby gojącej. Celem tego jest przyspieszenie gojenia się błony śluzowej, która otacza implant, a także wymodelowanie dziąsła. Czasem leczenie trwa w tym wypadku około 14 dni. Po tym okresie przystąpić można do ostatniego, trzeciego etapu, czyli mocowania sztucznego zęba.
Czy są jakieś przeciwwskazania do ich stosowania?
Choć jest to zabieg stosunkowo prosty, a także bezbolesny, to nie jest on polecany wszystkim bez wyjątku. Zakładania implantu zębowego odradza się przede wszystkim osobą zbyt młodym, których układ kostny jeszcze się dostatecznie nie wykształcił. Z reguły przyjmuje się wiek 18 lat jako graniczny.