Zbliża się termin twojego porodu a ty jeszcze nie wiesz jaki poród Cię czeka? Kwalifikujesz się do cesarki? Czy endometrioza to przypadłość dotycząca kobiet po cięciu?
Endometrioza bolesna konieczność po cesarskim cięciu
Okres ciąży to najpiękniejszy czas w życiu kobiety kiedy nosi w sobie rosnące dziecko i dojrzewa do nowej roli mamy. 40 tygodni ciąży to czas nie tylko przeznaczony na rozwój maleństwa ale także na oswojenie się z nowym stanem i zregenerowanie sił przed najtrudniejszą rolą w życiu jaką jest macierzyństwo.
Zwykle pierworódka czyli kobieta, która jest w pierwszej ciąży rodzi naturalnie ale czasami w życiu bywa tak, że poród i całą akcja okołoporodowa nie przebiega prawidłowo co wiąże się z koniecznością wykonania przez lekarza cesarskiego cięcia. Obecnie są zwolenniczki i przeciwniczki takiego rodzaju porodu jednak ma on swoje plusy i minusy. O ile sam zabieg przebiegnie pomyślnie i pacjentka dosyć szybko dojdzie do siebie to poważniejsze powikłania mogą pojawić się znacznie później. Endometrioza przypadłość po cesarskim cięciu czy efekt uboczny tabletek antykoncepcyjnych?
Zarówno jedno jak i drugie może przyczynić się do powstania endometriozy zwłaszcza, że kobieta, która odbyła poród przez cesarskie cięcie ma poprzecinane powłoki brzuszne oraz nerwy a absolutną koniecznością po zakończeniu tak zwanego połogu po ciąży jest odpowiednie dobranie tabletek antykoncepcyjnych świeżo upieczonej mamie. Wiąże się to z tym, że po cesarce kobieta nie powinna zachodzić w ciąże przynajmniej przez rok aby jej organizm mógł się w tym czasie zregenerować a sama blizna po cesarce mogła się zagoić. Przeciętny czas gojenia blizny po cesarce wynosi od 6 miesięcy do około roku dlatego właśnie zaleca się antykoncepcję hormonalną, która z kolei może być przyczyną powstania u pacjentki endometriozy ale może być to samo powikłanie po cesarskim cięciu.
Na ulotce tabletek novynette i wielu innych możemy wyczytać, że jednym z działań nieporządanych może być właśnie endometrioza. A czym jest owa tajemnicza przypadłość? Endometrioza to inaczej gruczolistość macicy czyli występowanie błony macicy poza jej jamą. Przebieg tego dolegliwego schorzenia polega na przemieszczaniu się błony śluzowej macicy po wnętrzu ciała kobiety.
Wbrew pozorom endometrioza jest najczęstszą dolegliwością dotykającą kobiety w wieku rozrodczym. Wiele z pań może nie być nawet świadomych tego, że coś im dolega ponieważ objawy nie wskazują jednoznacznie na gruczolistość macicy. Zdarzają się pacjentki, które po porodzie przyjmowały tabletki antykoncepcyjne i po kilku latach wyczuwają sporą kulkę w miejscu cięcia udając się z przerażeniem do ginekologa. Ta narośl to właśnie rozrastająca się endometrioza, którą lekarz musi usunąć operacyjnie. Niestety jest to konieczność ponieważ kobiety mające endometriozę w czasie miesiączki krwawią podwójnie, z dróg rodnych a także błona śluzowa macicy krwawi do wewnątrz organizmu co nie jest bezpieczne. Niestety przeprowadzony zabieg usunięcia endometrium nie daje 100% gwarancji na wyleczenie ponieważ często dochodzi do nawrotów.
Przez to, że endometrioza lubi powracać zdarza się, że lekarze w pierwszej kolejności proponują leczenie hormonalne czyli przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przez pół roku bez robienia przerw na miesiączkę. To właśnie miesiączka sprawia, że endometrioza ma pole do popisu a przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych bez przerw pozwala na wywołanie tzw. efektu przypominającego menopauzę u kobiet kiedy pacjentka nie miesiączkuje nie odczuwa też dolegliwości bólowych co pozwala na normalne funkcjonowanie. Pacjentka musi być jednak przygotowana, że kiedyś nadejdzie czas kiedy będzie trzeba usunąć endometriozę i położyć się na stół operacyjny. Takie schorzenie może w późniejszym czasie doprowadzić do niepłodności dlatego zdarza się, że lekarz podsuwa pomysł zajścia w ciążę, która staje się lekiem na całe zło. Endometrioza to trudna do wyleczenia choroba ze względu na to, że lubi wracać jak bumerang a same dolegliwości z nią związane nie należą do najprzyjemniejszych.
Głównym problemem nie jest ciąża a raczej predyspozycje genetyczne do powstawania zrostów, torbieli czy też bliznowców w miejscu cesarskiego cięcia a także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w dużej mierze przyczynia się do powstania endometriozy. Kobiety cierpiące na tą przypadłość często skarżą się na problemy z ustaniem w miejscu dłuższy czas a także problemy w znalezieniu odpowiedniej pozycji do spania ze względu na ból i uczucie szczypania. Objawem, który powinien zapalić w nas czerwoną lampkę jest dziwne uczucie chłodu w miejscu cięcia oraz wrażenie wylewania się wody lub cieknięcia od wewnątrz to właśnie krwawienie błony śluzowej macicy do wewnątrz ciała kobiety.
Artykuł powstał dzięki portalowi Puderniczki