Zlecając dokonanie druku materiałów mamy do wyboru między innymi druk offsetowy lub druk cyfrowy. Warto przeanalizować i wybrać jak najbardziej adekwatny i opłacalny dla swoich warunków wydruk. Trzeba wziąć pod uwagę koszty, ale również jakość druku i szybkość realizacji zamówienia.
Spis treści
ToggleDruk offsetowy – co to jest?
Druk offsetowy to popularny rodzaj druku płaskiego. Polega na przeniesieniu materiału do wydruku z aluminiowej matrycy na papier w wyniku odbicia na bębnie, który pokryty jest gumą. Druk offsetowy można podzielić na dwa rodzaje:
- druk zwojowy, który zwyczajowo używany jest do wydruku wszelkiego rodzaju gazet, podłożem jest zwój, natomiast farby są lejne.
- druk arkuszowy jest polecany przy druku ulotek, broszur, materiałów konferencyjnych, czy na przykład gazetek promocyjnych, podłoże jest w postaci arkuszy, natomiast farby offsetowe są utrwalane w wyniku polimeryzacji i wsiąkania, ich charakterystyczną cechą jest wysoka lepkość.
Druk offsetowy można podzielić też według innego kryterium na:
- druk wodny
- druk bezwodny.
Jak sama nazwa wskazuje druk wodny wykorzystuje w procesie drukowania wodę, natomiast bezwodny nie.
Druk offsetowy czy druk cyfrowy
Warto wiedzieć, jaki rodzaj druku wybrać przy przygotowanym materiale, zasada jest dość prosta, jeśli chcemy wydrukować duże ilości materiału bądź wydruk o formacie większym niż A3 warto zdecydować się na druk offsetowy. Pamiętać jednak należy, że duży nakład to przynajmniej kilkaset kopii tego samego rodzaju. Druk cyfrowy natomiast jest dedykowany materiałom o mniejszych nakładach, a więc materiały konferencyjne, biznesowe, reklamowe, czy wszelkiego rodzaju raporty czy na przykład cienkie poradniki.
Druk offsetowy – zalety i wady
Oczywiście druk offsetowy jak każda zresztą usługa ma wady i zalety. Zaletą druku offsetowego jest oczywiście możliwość wydruku dużych ilości materiałów w dość atrakcyjnej cenie, ponieważ koszty dość równomiernie rozkładają się na cały nakład produkcji. Zwrócić również uwagę należy na możliwość żonglowania wieloma kolorami wraz z zastosowaniem wybranej ilości kolorów dodatkowych, oprócz standardowego zestawu. Warto podkreślić również opłacalność druku w dwóch kolorach, na przykład w niebieskim i srebrnym. Bardzo często o wyborze właśnie tego rodzaju druku decyduje również fakt, iż można dokonać druku na trudnych do druku materiałach, jak na przykład gruby karton czy papier samoprzylepny tak zwany etykietowy. Druk offsetowy jest też drukiem szybkim, w związku z czym 60 % materiałów i produktów drukowanych na rynku jest właśnie tą metodą.
Do wad druku offsetowy należy zaliczyć wysoki koszt podczas wydruku małej ilości kopii, brak możliwości nanoszenia zmian graficznych czy tekstowych, dość długi i pracochłonne przygotowania materiałów do druku i konieczność zapewnienia dodatkowego czasu na wyschnięcie farby.
Zastanawiając się nad wyborem rodzaju druku i drukarni warto wykorzystać proponowane przez właścicieli drukarni formularze kalkulacyjne, które po podaniu podstawowych danych materiałów do druku podają cenę usługi.
Autor: Artykuł został przygotowany przez drukarnię cyfrową www.kseroa0.pl specjalizującej się w druku wielkoformatowym. |