Dobra klatka dla szczura – Jaka klatka dla szczura będzie najlepsza? Przedstawiamy najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, by nasz gryzoń żył długo i bezpiecznie. Ilość dostępnych na rynku klatek dla szczurów może onieśmielać początkujących hodowców tych zwierząt.
Dobra klatka dla szczura
Jeśli jednak zna się najważniejsze rzeczy, jakimi charakteryzuje się dobra klatka dla szczura – wybór staje się prostszy.
Rozmiar
Podstawową zasadą w doborze odpowiedniego rozmiaru przyszłej klatki jest to, żeby nie była ona za mała. Oczywiście i w za dużej klatce naszemu zwierzakowi nie będzie się żyło najwygodniej, ale dostarczenie zbyt małej ilości przestrzeni jest wręcz niedopuszczalne. Przyjmuje się, że optymalne rozmiary klatki dla szczura nie powinny być mniejsze niż 40 cm dla każdego boku. Jest to minimalna ilość miejsca, jakiej potrzebuje szczur, by należycie funkcjonować. Szczur w klatce musi swobodnie stanąć na łapkach oraz bezproblemowo się wyciągnąć – miejmy to zatem na uwadze, gdy szukamy odpowiedniej klatki dla konkretnego zwierzaka. Osobniki młode czy drobniejsze samiczki będą potrzebowały mniej miejsca niż, ważące więcej, dojrzałe samce. Pamiętajmy również, że w przypadku chęci hodowania w jednej klatce kilku szczurków musimy im zapewnić odpowiednio więcej miejsca.
Rodzaj klatki
Najpopularniejszymi i zarazem najlepszymi klatkami dostępnymi obecnie na rynku są klatki metalowe z doczepianą u dołu kuwetą z tworzywa sztucznego. Mamy do wyboru klatki metalowe ocynkowane oraz malowane. Klatka ocynkowana przy regularnym i odpowiednim czyszczeniu powinna nam spokojnie wytrzymać kilka lat bez czernienia. Ocynkowane pręty są również bardziej odporne na szczurze zęby. W przypadku klatki z pomalowanymi prętami wszystko zależy od użytej farby – jeśli jest dobrej jakości, to również powinna wytrzymać kilka lat. Jeśli jednak warstwa nałożonej farby jest zbyt duża – powodować to może jej odpadanie (zwłaszcza w łączeniach czy przy zamykanych drzwiczkach). Klatka dla szczura powinna mieć możliwie głęboką kuwetę wykonaną z twardego i bezpiecznego tworzywa sztucznego. Ten pierwszy warunek sprawi, że ściółka nie będzie zbyt często lądowała poza kuwetą, a drugi zapewni dobry stan zdrowia naszemu pupilowi. Dobra klatka dla szczura powinna być możliwie wysoka, by sprostać ich oczekiwaniom akrobacyjnym.
Drzwiczki
To niezwykle ważny element szczurzej klatki. Dobra klatka dla szczura powinna mieć przynajmniej dwoje dużych drzwiczek. Drzwiczki muszą się na tyle łatwo otwierać, by umożliwić nam szybki dostęp do jej wnętrza, a jednocześnie powinny mieć taki sposób zamykania, który będzie skuteczną przeszkodą nawet dla bardzo bystrego szczura. Najlepsze umiejscowienie drzwiczek do przód oraz góra klatki – ułatwi nam to zarówno wyciąganie i wkładanie zwierzęcia, jak i zmienianie pożywienia i wody czy też bieżące jej czyszczenie.
Odległość między prętami
Ten aspekt zależny jest od wielkości naszego zwierzaka. Przyjmuje się, że odstępy między prętami w klatkach dla młodych szczurów i drobnych samiczek to 10-12 mm, a dla większych i dorosłych osobników ta wartość to 14-18 mm.
Wyposażenie
Jeśli klatka, na jaką się zdecydujemy, nie będzie miała w zestawie żadnych dodatkowych gadżetów – musimy o nie zadbać sami. Szczury uwielbiają wspinaczkę, wylegiwanie się na hamakach oraz kluczenie w ciemnych i wąskich przestrzeniach. Układając wszystkie akcesoria w klatce pamiętaj o tym, by rozłożyć je tak, by nie był możliwy upadek zwierzęcia z wysokości większej niż 60 cm. Zapewnijmy naszym pupilom także domki, platformy, półki, poidełka, przeszkody oraz inne urozmaicenia. Zawsze zwracajmy uwagę na to, by nie posiadały one ostrych, niebezpiecznych elementów i były bezpieczne dla naszych futrzaków.
Portal www.zoologiczny.eu pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.