Wahasz się czy wykonać badanie kolonoskopii? Rak jelita grubego jest uleczalny w ponad 90 procentach w przypadku wykrycia go we wczesnym stadium.
Kolonoskopia jest najbardziej kompleksowym badaniem przesiewowym raka jelita grubego. Rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka. Wg statystyk badania kolonoskopii zmniejsza liczbę zgonów z powodu raka jelita grubego o 60 do 70 procent
Kolonoskopia to endoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Kolonoskopia jest jedynym badaniem przesiewowym, które obejmuje wizualne badanie całego jelita grubego i odbytnicy. Za pomocą kolonoskopu lekarz przeprowadzający badanie, może obejrzeć jelito grube na ekranie i usunąć wszelkie rozwijające się polipy zanim rozwiną się w raka.
Inne badania przesiewowe raka jelita grubego, takie jak testy na krew utajoną w kale lub testy DNA w stolcu, mogą wykryć obecność krwi lub biomarkerów DNA w stolcu, ale nie mogą być użyte do potwierdzenia diagnozy raka jelita grubego. Nie osuwają również zagrożenia w postaci polipów
Kolonoskopia może wykryć raka wcześniej niż jakiekolwiek inne badanie. Rak jelita grubego jest uleczalny w ponad 90 procentach w przypadku wykrycia go we wczesnym stadium. Gdy osiągnie zaawansowane stadium, nie jest już ograniczony do jelita grubego i daje przerzuty do innych narządów. Ludzie rzadko doświadczają objawów we wczesnym stadium raka jelita grubego, więc nie można polegać na odczuciach fizycznych.
Kolonoskopia ze znieczuleniem Warszawa – badanie kolonoskopii może być przeprowadzone zarówno w znieczuleniu ogólnym jak i bez znieczulenia.
W zależności od występujących objawów możemy wykonać wraz z badaniem kolonoskopii badanie gastroskopii czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego – (również gastroskopia w znieczuleniu ogólnym).
Lekarze zalecają, aby osoby dorosłe po skończeniu 45 roku życia wykonały badanie kolonoskopii a następnie, aby kontynuować badania w regularnych odstępach czasu.
W przypadku osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka jelita grubego ( to jest osoby których przodkowie chorowali na raka jelita grubego czy też osoby cierpiące na choroby zapalne jelit) może być konieczne wykonanie badania przed ukończeniem 45 roku życia i powtarzaniem ich częściej niż u innych osób.