Przygotowujesz się do egzaminu, masz wytężony okres w pracy lub żyjesz w stresie i ciężko Ci się skupić? Sprawdź, jak łatwo poprawić koncentrację.
Dieta na poprawę pamięci
1. Dbaj o nawodnienie organizmu
Jest to bardzo ważne, bo razem z wodą dostarczasz organizmowi cenne elektrolity i minerały, takie jak potas czy wapń. Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a wapń przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego i pracy układu nerwowego. Właśnie dlatego, aby utrzymać dobrą pamięć i wzmocnić koncentrację, należy pić wodę mineralną w dużych ilościach, a także musujące elektrolity bez recepty. Elektrolity uzupełniające potas, wapń i magnez warto pić zwłaszcza w okresie wytężonego wysiłku umysłowego, w trakcie upałów oraz po intensywnym treningu. Upewnij się, że napoje, które wybierasz, zwłaszcza elektrolity bez recepty w tabletkach musujących, mają wszystkie niezbędne minerały, takie jak wapń, potas, magnez oraz sód.
2. Dostarczaj sobie więcej magnezu
To niezwykle ważny minerał, bo jego obniżony poziom w organizmie może przyczyniać się do uczucia zmęczenia i znużenia. To z kolei może wpływać na koncentrację. Magnez zasila mózg, więc jego niski poziom może wpływać na pogorszenie pamięci. Magnez w dużych ilościach znajdziesz w wielu potrawach, na przykład w pszenicy, czekoladzie czy szpinaku. Jest też w niektórych wodach mineralnych o zwiększonej ilości magnezu. Mają go również napoje izotoniczne oraz rozpuszczalne w wodzie musujące elektrolity bez recepty.
3. Pamiętaj o zdrowych tłuszczach
Orzechy, oleje roślinne, żółte sery z ekologicznych gospodarstw, tłuste ryby czy awokado mają niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu tłuszcze, takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA oraz kwas arachidonowy. Dodatkowo są w nich ważne dla organizmu elektrolity i minerały oraz witaminy. Powinny one więc znaleźć się obowiązkowo w Twojej codziennej diecie, bo poprawiają koncentrację i pamięć.
4. Węglowodany – paliwo dla mózgu
Mimo wielu teorii na temat roli węglowodanów w diecie, naukowcy i lekarze cały czas uważają, że węglowodany złożone są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu. Wszystko dlatego, że dają organizmowi zastrzyk energii na wiele godzin. Warto więc, aby znalazły się w Twoim posiłku przed ważnym projektem czy nauką, bo dzięki temu będziesz pracować bardziej efektywnie. Węglowodany złożone są w warzywach, ciemnym ryżu, razowym pieczywie, makaronie oraz kaszach.
5. Zwiększ ilość witamin z grupy B
Ich obniżony poziom może powodować kłopoty z pamięcią i snem, a nawet nasilać stres. Najlepszymi źródłami witamin z grupy B są: czerwone mięso, drób, nabiał, ryby, jaja. Ich mniejsze ilości znajdziesz w roślinach strączkowych, brokułach oraz szpinaku.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63297,witamina-b12
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63283,witamina-b6
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK234935/