Wypełnianie ubytków w uzębieniu wymaga stosowania implantów oraz koron. Te pierwsze stanowią podstawę imitującą korzenie naturalnych zębów, jednak to właśnie korony są widoczną częścią, która pozwala stworzyć piękny, zdrowy uśmiech. Korony znajdują zastosowanie zarówno w przypadkach, w których odbudowa kompozytowa – czyli wiercenie i uzupełnienie ubytków plombą – nie wystarczy, jak również w sytuacji całkowitego wyrwania chorych zębów. Obecnie w stomatologii korzysta się z kilku rodzajów koron, a do najpopularniejszych z nich należą korony porcelanowe.
Spis treści
ToggleStałe uzupełnienie ubytków
Korona porcelanowa przytwierdzona jest na stałe. Dzięki temu zdrowym uśmiechem można się cieszyć cały czas i łatwo zapomnieć, że ubytek został uzupełniony sztucznym zębem. Zastosowanie korony umożliwia ponadto nie tylko liczenie implantologiczne, ale także nadanie uśmiechowi większej estetyki dzięki możliwości poprawy kształtu, wielkości czy koloru zęba. Korony porcelanowe odznaczają się wysoką estetyką i są bardzo trwałe, dzięki czemu z powodzeniem zastępują naturalne zęby i znajdują szerokie zastosowanie w protetyce, zarówno w wersji pojedynczej, jak i mocowanej na mostkach protetycznych. Rdzenie koron najczęściej wykonuje się ze stopu stali, który jest bezpieczny dla organizmu, a jednocześnie zapewnia dużą wytrzymałość implantów, co w połączeniu z porcelanowym elementem zewnętrznym gwarantuje trwały i estetyczny efekt. Korony porcelanowe na podbudowie stalowej świetnie sprawdzają się przy uzupełnianiu ubytków odcinków bocznych, a więc zębów trzonowych i przedtrzonowych. W przypadku odbudowy odcinka przedniego najczęściej stosuje się specjalny rodzaj koron, w których podbudowa metalowa nie sięga aż do samego brzegu korony, a dodziąsłowy brzeg wykonany jest ze wzmocnionej porcelany. Porcelanowe korony najczęściej są przezierne, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bardzo naturalnego efektu – będą tak samo przepuszczać światło jak prawdziwe uzębienie, dzięki czemu zapewnią możliwie najlepszy estetyczny efekt.
Wskazania do zastosowania korony
Korony porcelanowe muszą być jednocześnie funkcjonalne, jak i estetyczne. Głównym wskazaniem do ich zastosowania są przede wszystkim uszkodzenie mechaniczne, jak również osłabienie korony zęba. Niejednokrotnie jednak o wyborze takiego rozwiązania decydują także kwestie estetyczne. Oznacza to, że korony znajdą zastosowanie głównie w takich przypadkach jak:
– złamania;
– znaczne osłabienia w wyniku próchnicy;
– przypadki, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego wypełnienia plombowego – zbyt duże ubytki tkanek twardych;
– nieestetyczne plamy na szkliwie często będące wynikiem zastosowania niektórych metod leczenia;
– alternatywa dla leczenia ortodontycznego – poprawa uśmiechu poprzez nałożenie porcelanowych koron na zrotowane zęby;
– nadmiernie zniszczone zęby;
– choroby przyzębia;
– widoczne zmiany okołowierzchołkowe korzenia zęba.
Zalety koron porcelanowych
Największą zaletą koron porcelanowych jest ich wysoka estetyka. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać znacznie lepszy efekt niż w przypadku koron metalowych. Ponadto korony porcelanowe będą bardziej wytrzymałe niż pełnoceramiczna alternatywa. Te dwie cechy sprawiają, że to właśnie korony porcelanowe jak najlepiej zastąpią naturalne uzębienie, pozwalając na równie swobodne spożywanie posiłków, a jednocześnie swoim wyglądem nie odstając od naturalnego uzębienia. Czas użytkowania korony porcelanowej uzależniony jest od konkretnego przypadku, a dokładniej mówiąc – od stanu zęba, warunków zgryzowych oraz zastosowanej techniki protetycznej. Prawidłowo wykonana korona powinna jednak posłużyć swojemu właścicielowi przez wiele lat.
Wykonanie korony porcelanowej
W celu wykonania korony porcelanowej konieczne jest przeprowadzenie kilku etapów leczenia protetycznego. Pierwszym z nich jest wizyta u stomatologa i wykonanie szczegółowych badań. Na tym etapie konieczne jest zrobienie prześwietlenia zęba. Pozwoli to sprawdzić stan korzeni, na których umieszczona zostanie nowa korona. W przypadku dużej próchnicy czy wysokiego ryzyka zakażenia albo zbytniego uszkodzenia miazgi ząb musi najpierw zostać leczony kanałowo. U pacjentów, którzy chcą za pomocą koron uzupełnić brakujące zęby, konieczne będzie wcześniejsze wykonanie implantów, na których następnie zostaną osadzone korony. Jeśli jednak pacjent ma naturalne korzenie, na których może zostać przytwierdzona korona, konieczne jest przygotowanie zęba do kolejnej wizyty. Stomatolog musi więc podać miejscowe znieczulenie, a następnie szlifując ząb, zmniejszyć jego wymiar na trzech płaszczyznach. Dzięki temu na kolejnej wizycie możliwe będzie umiejscowienie na tak przygotowanym zębie nowej korony. Na koniec konieczne jest wybranie koloru, który najlepiej będzie odpowiadał pozostałym zębom, a także wykonanie wycisku oszlifowanego filaru oraz sąsiednich zębów. Następnie filar zabezpieczany jest akrylową koroną tymczasową, by w tym samym stanie przetrwał do kolejnej wizyty.
Zakładanie korony
Podczas drugiej wizyty w gabinecie stomatologicznym konieczne jest sprawdzenie dopasowania struktury korony. Następnie ząb będzie mógł zostać zacementowany. Dzięki dokładnemu dopasowaniu koloru oraz pobraniu precyzyjnego wycisku korona powinna idealnie współgrać z pozostałym uzębieniem i niczym nie odróżniać się od naturalnych zębów. Co więcej, korona nie tylko będzie wyglądać jak naturalny ząb, ale też będzie wymagała takiego samego dbania o nią. Oznacza to oczywiście konieczność mycia zębów po posiłkach, najlepiej przy pomocy szczoteczek o miękkiej lub średniej twardości. Najważniejszym miejscem, na którym należy się skupić podczas szczotkowania zębów, jest okolica przejścia sztucznej korony w naturalny ząb. W tym bowiem miejscu jest ona najbardziej podatna na odkładanie się płytki nazębnej. Aby jeszcze lepiej zadbać o stan zębów, nie tylko koron, ale i zębów naturalnych, zaleca się dodatkowo nitkowanie, a także używanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej. Prócz chodzenia na regularne wizyty kontrolne, należy także obserwować, czy poziom dziąsła się nie obniża.