Czy jedna depilacja laserowa wystarczy do uzyskania gładkiej skóry na zawsze?

Czy jedna depilacja laserowa wystarczy do uzyskania gładkiej skóry na zawsze?

Medycyna
Trwałe usunięcie owłosienia jest możliwe dzięki wykorzystaniu depilacji laserowej. Czy jednak jeden zabieg będzie wówczas wystarczający?

Czy jedna depilacja laserowa wystarczy do uzyskania gładkiej skóry na zawsze?

Golenie, depilacja woskiem, depilatorem mechanicznym czy korzystanie z kremów rozpuszczających włoski – to tylko kilka metod pozbywania się niechcianego owłosienia. Do nich dodać należy także metodę taką jak depilacja laserowa, która, chociaż najdroższa, jest wybierana bardzo chętnie zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to zabieg polegający na usuwaniu zbędnych włosków z wykorzystaniem urządzeń emitujących światło lasera. To metoda opracowana w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku – aktualnie udoskonalona, znacznie bezpieczniejsza i pozwalająca na uzyskanie jeszcze lepszych efektów niż kiedyś.

Metoda umożliwia usuniecie niechcianego owłosienia z różnych partii ciała oraz z twarzy, na przykład z nóg, okolic bikini, torsu, pleców, rąk, pod pachami.

Na czym polega depilacja laserowa?

Zabieg depilacji laserowej polega na zniszczeniu cebulki włosowej wraz z jej korzeniami po to, aby uniemożliwić ponowny wzrost włoska. W związku z tym pozwala on na uzyskanie trwałego efektu gładkiej skóry.

Energia, która wytwarzana jest przez laser, jest wchłaniana przez melaninę – barwnik włosa. Następnie dochodzi do jej przekształcenia w energię termiczną, która prowadzi do nieodwracalnej likwidacji cebulki włosowej i jej korzeni. Dochodzi wtedy do zjawiska tak zwanej fototermolizy selektywnej.

Depilacja laserowa – działa tylko na rosnące włoski

Laser pozwala na usuniecie tylko tych włosków, które są w aktywnej fazie wzrostu. Wyróżniamy następujące fazy wzrostu owłosienia:

  • anagen – faza aktywna, podczas której następuje wzrost włosa
  • katagen – faza nieaktywna, w trakcie której włos obumiera
  • telogen – faza nieaktywna, włos martwy jest wypychany przez nowo rosnący

Wobec tego depilacja laserowa nie usunie włosków, które są obecnie w fazie katagenu albo telogenu – jedynie te, które znajdują się w fazie aktywnej, czyli anagenu.

Stąd też wynika konieczność wykonania depilacji laserowej kilka razy. Włoski zmieniają swoje fazy do kilka tygodni i miesięcy, więc jeden zabieg nie będzie wystarczający do tego, aby usunąć je wszystkie.

W większości przypadków konieczne jest wykonanie 4-5 zabiegów w odstępach od 4 do 12 tygodni. Po pierwszym zabiegu odrasta około 30-40% włosków, ale z każdym następnym jest ich coraz mniej aż do niemalże całkowitego, trwałego usunięcia owłosienia.

Depilacja laserowa – najlepsza dla grubszych i ciemniejszych włosków

Również warto pamiętać o tym, że depilacja laserowa nie jest w stanie dać optymalnych rezultatów u każdej kobiety – jej skuteczność zależy od koloru oraz grubości włosków.

Najlepsze efekty w depilacji laserem można uzyskać przy włoskach ciemniejszych, które są bogate w ciemny pigment – melaninę. Wtedy światło laserowe może skutecznie je zlikwidować.

Niestety, podobnego efektu nie można osiągać przy włosach rudych, blond oraz siwych, które nie są w tak wysokim stopniu podatne na laser. Wobec tego depilacja laserowa nie jest wtedy zalecana, ponieważ nie pozwoli na uzyskanie pożądanych rezultatów.

Duże znaczenie ma również grubość włosków. Im są one grubsze, tym rezultat jest lepszy, ponieważ wtedy owłosienie zawiera więcej melaniny. Przy włoskach cieńszych efekt może być słabszy. W związku z tym przed planowanym zabiegiem depilacji laserem należy na przynajmniej 1-2 miesiące zrezygnować z usuwania włosków woskiem, pęsetą czy depilatorem mechanicznym.

Pakiet zabiegów depilacji laserowej – jeszcze niższa cena!

Zatem jeden zabieg depilacji laserowej nie będzie wystarczający do tego, aby usunąć owłosienie całkowicie. W większości przypadków wystarcza 4-5 zabiegów, ale niekiedy konieczne jest także wykonanie zabiegów przypominających.

Aby za depilację laserem zapłacić jeszcze mniej, warto skorzystać z ofert pakietów zabiegów – przy wykupieniu i opłaceniu z góry kilku z nich w wielu gabinetach medycyny estetycznej można uzyskać niższe ceny!

 

Artykuł powstał we współpracy z Instytutem kosmetologii estetycznej i modelowania sylwetki Beauty Tower.