Codzienna pielęgnacja skóry to najlepszy sposób na zachowanie młodej i zdrowej cery na dłużej. Odpowiedni dobór produktów pozwala również zwalczyć niedoskonałości. W pielęgnacji nie powinno zabraknąć kwasów BHA i AHA. Mają niezwykle pozytywny wpływ na naszą skórę. Czym są i jak je stosować na co dzień? Sprawdźmy najważniejsze informacje na ich temat.
Spis treści
ToggleCzym są kwasy AHA?
Kwasy BHA i AHA należą do kwasów złuszczających. Są to organiczne związki chemiczne zwane też chemicznymi eksfoliantami. Pozyskuje się je z roślin, owoców oraz mleka. Kwasy AHA, czyli Alfa-hydroksykwasy, są pochodzenia roślinnego, pozyskuje się je z owoców. Są rozpuszczalne w wodzie i mają pozytywny wpływ na naszą cerę – osłabiają wiązania między komórkami naskórka, co ułatwia skuteczne złuszczanie.
Rodzaje kwasów AHA
Kwasy AHA występują w różnych rodzajach. Podział wynika z substancji, z których się je pozyskuje oraz poszczególnych właściwości. Najbardziej popularne kwasy AHA to przede wszystkim:
- kwas glikolowy,
- kwas jabłkowy,
- kwas mlekowy,
- kwas migdałowy,
- kwas winowy,
- kwas cytrynowy.
Kwasy te wykorzystywane są podczas profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych, można też nabyć je w formie odpowiedniej do codziennej domowej pielęgnacji.
Co zyskamy, regularnie stosując kwasy AHA?
Dzięki dokładnemu złuszczeniu naskórka skóra staje się gładsza, znikają przebarwienia oraz drobne zmarszczki i niewielkie blizny (np. po trądziku). Kwasy AHA pobudzają także wzrost komórek w warstwie podstawowej naskórka, w ten sposób wpływając na zwiększenie syntezy kolagenu oraz elastyny, które w głównej mierze odpowiadają za jędrność skóry. Do właściwości kwasów AHA należy też zdolność wiązania wody, co z kolei przekłada się na nawilżenie skóry.
Kwasy BHA – czym są?
Beta-hydroksykwasy – BHA – to kwasy, które na potrzeby kosmetyczne produkowane są w warunkach laboratoryjnych, jednak w naturze występują w korze wierzby oraz topoli. To związki chemiczne rozpuszczalne w tłuszczach, które wnikają dużo głębiej w naskórek niż kwasy AHA. Głównymi przedstawicielami kwasów BHA są kwas salicylowy i jego pochodne.
Kiedy sięgnąć po kwasy BHA?
Ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach kwasy BHA przenikają przez warstwę lipidową naszego naskórka. Oddziałują na głębokie warstwy skóry, co jest szczególnie istotne w przypadku cery problematycznej. Dodatkowo zasięg działania złuszczającego jest znacznie szerszy. Kwas salicylowy dociera do gruczołów łojowych i mieszków włosowych, dlatego jest to jedna z podstawowych substancji wykorzystywanych podczas leczenia trądziku. Warto też dodać, że kwasy BHA mają działanie bakteriostatyczne oraz przeciwgrzybiczne. Pozwalają wyregulować ilość produkowanego sebum, dokładnie oczyścić skórę i odblokować ujścia gruczołów łojowych.
W jakich kosmetykach znajdziemy kwasy AHA i BHA?
Kwasy BHA i AHA dostępne są w wersji czystej o różnym stężeniu, czyli bez domieszek innych substancji. Jednak taka postać tych kwasów stosowana jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Dla użytku domowego lepiej sięgać po kosmetyki zawierające te kwasy w niskich stężeniach. Zarówno kwasy AHA, jak i BHA znajdziemy w dostępnych w drogeriach kosmetycznych czy też w AVON peelingach enzymatycznych, kremach oraz maseczkach. Dodatkowo coraz częściej kwasy te wykorzystuje się w tonikach złuszczających.
O czym pamiętać, stosując kwasy BHA i AHA?
Jako że głównym działaniem kwasów jest złuszczanie naskórka, trzeba przestrzegać jednej zasady: podczas kuracji nie należy wystawiać skóry na promienie słoneczne. Podczas wychodzenia z domu konieczne jest stosowanie kremów z filtrem. Ma to na celu ochronę odsłoniętego naskórka, który jest bardzo wrażliwy. Należy także przestrzegać zaleceń producenta w kwestii częstotliwości stosowania danego kosmetyku, aby nie podrażnić skóry.