temat feromonów

Co nauka ma do powiedzenia na temat feromonów?

erotyka

temat feromonów – Stosowanie feromonów jako sposobu zwiększenia atrakcyjności jest kwestią kontrowersyjną. Jedni przypisują im wręcz magiczne działanie, twierdząc iż dzięki nim można przejść drogę „od zera do bohatera” zupełnie bez wysiłku. Inni zaś całkowicie zaprzeczają ich działaniu. Nie każdy jednak wie, czym właściwie one są! Dlatego też polecamy zapoznanie się z tym artykułem, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące tych tajemniczych związków.

temat feromonów

Czym są feromony?

Feromony to lotne substancje chemiczne, których wytwarzanie zostało potwierdzone u zwierząt i roślin. Wytwarzane przez organizm i emitowane na zewnątrz, są w stanie wysyłać otoczeniu szereg sygnałów. Jednym z rodzajów feromonów są feromony płciowe, których funkcją jest przyciąganie osobników płci przeciwnej.

Feromony odbierane są przez narząd przylemieszowy, zwany również narządem Jacobsona. Jest to znajdujący się w narząd odpowiedzialny za odbieranie bodźców ze związków infochemicznych. Jego istnienie u ludzi zostało odkryte już w 1709 roku, co sugeruje iż ludzki system nerwowy jest w stanie odbierać tego typu związki.

Czy feromony ludzie istnieją?

O ile istnienie feromonów wytwarzanych przez rośliny i zwierzęta nie ulega wątpliwości, tak świat nauki stale dąży do udowodnienia istnienia ludzkich feromonów. Temat ten poddawany jest badaniom już od kilku dekad. Pierwsze z nich zostały przeprowadzone na początku lat siedemdziesiątych przez amerykańską badaczkę dr Marthę McClintock. Udało jej się zauważyć, że u kobiet często przebywających w swoim towarzystwie dokonuje się synchronizacja cyklów owulacyjnych. Badaczka doszła do wniosku, że powodem tego zjawiska jest wydzielanie damskich feromonów, jednak nie udało się ustalić ich struktury chemicznej.

Co więcej, McClintock udało się również przeprowadzić badania, których rezultaty sugerują istnienie feromonów wpływających na atrakcyjność seksualną mężczyzn w oczach kobiet. Owe związki mają znajdować się w pocie i oddechu mężczyzny. Ponownie jednak nie udało się określić struktury chemicznej potencjalnych ludzkich feromonów.

Bardziej obiecujące wydają się badania, które zostały przeprowadzone kilka lat temu przez chińskich badaczy. Wzięły w nich udział obojga płci i kilku różnych orientacji heteroseksualnej i homoseksualnej. Ich zadaniem była obserwacja dynamicznych punktów świetlnych, przedstawiających chód człowieka przy jednoczesnej ekspozycji drogą wziewną na feromon męski (androstadienon) lub damski (estratetraenol). Okazało się, iż kobiety wdychające androstadienon zinterpretowały chód jako bardziej męski, zaś mężczyźni mający kontakt z feromonem damskim uznali go za bardziej kobiecy. Natomiast jeśli chodzi o osoby homoseksualne, były one analogiczne z reakcjami heteroseksualnych kobiet (w przypadku gejów) lub mężczyzn (w przypadku lesbijek). Badania wyraźnie zasugerowały, iż w zależności od czynników takich jak płeć i orientacja seksualna, feromony mogą w różny sposób wpływać na postrzeganie emitujących je osób.

Badania nad feromonami ludzkimi ciągle postępują

O ile nie został jeszcze przedstawiony jednoznaczny dowód na istnienie feromonów ludzkich, niewątpliwie wykonane do tej pory badania dają powody, by podejrzewać, iż za pewien czas uda się je wykazać. Tego zdania jest wielu naukowców z całego świata!

W przygotowaniu artykułu temat feromonów  pomogła witryna internetowa swiat-doznan.pl.