Co należy wiedzieć o wypadaniu włosów?

Co należy wiedzieć o wypadaniu włosów?

Warto przeczytać

Wypadanie włosów to temat, który jest częstym problemem współczesnego społeczeństwa – w szczególności dotyczy mężczyzn. Wystarczy zwrócić uwagę na dane mówiące o tym, że nawet 40% mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat cierpi na łysienie androgenowe. Wśród starszych mężczyzn problem z łysieniem może być jeszcze bardziej nasilony.

Wypadanie włosów

Naturalne jest, że w mieszku włosowym zaczyna rosnąć nowy włos, który wypycha stary co skutkuje usunięciem starego. Włosy rosną do 5 lat po czym następuje faza odpoczynku trwająca kilka tygodni po czym włosy ostatecznie wypadają. Szacuje się, że w ciągu naszego życia osłona włosowa przechodzi cykl od 10 do 20 razy. Co ciekawe, dziennie tracimy nawet 100 włosów.

Jakie są przyczyny łysienia? U większości osób (nawet w 90% przypadków) sprawa ma podłoże genetyczne. Kolejną częstą przyczyną są zmiany hormonalne. Czasami wypadanie włosów może też zwiastować nieco poważniejsze problemy takie jak choroby tarczycy, choroby nerek lub różnego rodzaju choroby skórne.

Tak czy inaczej najczęściej nadmierne wypadanie włosów ma podłoże androgenowe co znaczy, że włosy wypadają na skutek wpływu męskich hormonów zwanych androgenami.

Czy da się przeciwdziałać wypadaniu włosów?

Oczywiście są pewne metody na spowolnienie wypadania włosów. Podstawą jest zadbanie o prawidłową higienę. W tym celu należy myć włosy spłukując je czystą wodą oraz używać szamponu wysokiej jakości. Co ciekawe, poza higieną istotne jest także ukrwienie głowy. W tym celu niektórzy specjaliści rekomendują użycie wałka z mikroigłami. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje suplementacja. Na rynku można znaleźć serum zatrzymujące wypadanie włosów oraz różnego rodzaju witaminy.

Jeśli powyższe konwencjonalne metody zawodzą, pozostaje jeszcze skuteczny przeszczep włosów. Decyzja o przeszczepie oczywiście powinna być poprzedzona odpowiednią konsultacją z lekarzem.

Źródło zdjęcia:

Diego Cervo / Shutterstock.com