Co na kaca? Kroplówka czy preparaty apteczne?

Co na kaca? Kroplówka czy preparaty apteczne?

Warto przeczytać

Kiedy poranek po imprezie przywitał Cię ostrym bólem głowy, mdłościami, światłowstrętem i wzmożonym pragnieniem, oznacza to, że borykasz się z kacem. Kac może mieć wiele objawów, także tych wyjątkowo uciążliwych, jak biegunka, dreszcze, kompletnie rozbija i nie pozwala na normalne funkcjonowanie, a “dochodzeniu do siebie” towarzyszy rozdrażnienie, smutek, senność. Żeby jednak wstać z łóżka, wyjść na zakupy, do pracy albo po prostu zapanować nad swoim ciałem, można sięgnąć po różne leki na kaca: od suplementów zakupionych w aptece, po skuteczne kroplówki na kaca.

Co to jest kac?

Kacem określa się zatrucie metabolitami alkoholu, zanieczyszczeniami i składnikami dodatkowymi zawartymi w niektórych kolorowych alkoholach i ogólne odwodnienie organizmu. Gdyby podejść do kaca z dozą sarkazmu, można by napisać, że sposobem na uniknięcie kasa jest niespożywanie alkoholu. Jednak miłe towarzystwo, okazja do hucznego świętowania i brak umiaru powodują, że skutki nadmiernego spożycia przeżyła niejedna dorosła osoba. Nieprzyjemne objawy kaca to wynik działania jednego z metabolitów etanolu, aldehydu octowego oraz ogólne odwodnienie organizmu.

Leki na kaca z apteki

Idąc do apteki, czy nawet zatrzymując się na stacji benzynowej, możemy kupić leki na kaca. Te sprzedawane w jednorazowych i większych opakowaniach, to często złożone preparaty, które łagodzą różne dolegliwości: ból głowy, nudności, zaburzenia trawienia, obniżają ciśnienie krwi, łagodzą kołatanie serca, zmniejszają nerwowość towarzyszącą złemu samopoczuciu. Przede wszystkim sprzedawane są w formie musujących tabletek, ale kupić można kapsułki oraz koktajle. Jednak składy tych preparatów są dyskusyjne. Na przykład powszechnie w nich stosowany kwas acetylosalicylowy podrażnia błonę śluzową żołądka, a w połączeniu z działającym jeszcze w organizmie alkoholem, zwiększa ryzyko krwawień. Ten składnik znajdziemy przede wszystkim w lekach, które nie tylko mają łagodzić objawy kaca, ale działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Walorem leków na kaca jest to, że znakomitą większość przyjmuje się poprzez rozpuszczenie tabletek w wodzie. Już samo wypicie szklanki płynu zapobiega odwodnieniu i utracie elektrolitów. A leczenie kaca powinno opierać się na uzupełnieniu wody i elektrolitów w organizmie. Można jednak zrobić to skuteczniej, bo dożylnie.

Kroplówki na kaca — zalety

Po hucznej imprezie na nogi może postawić kroplówka na kaca, która zawiera głównie glukozę i elektrolity, chociaż można zdecydować się także na kroplówki bogatsze w składzie, czyli takie z witaminami (np. C i B) oraz glutationem, czyli peptydem, który przyśpiesza neutralizowanie toksyn odkładających się po spożyciu dużej ilości alkoholu w wątrobie.
To, jak szybko zadziała kroplówka na kaca, zależy od indywidualnych cech chorego, jednak w znacznej większości przypadków przynosi szybkie rezultaty. Podanie kroplówki na pewno też skuteczniej niż picie wody nawadnia organizm, przyspiesza wydalanie toksyn, ale i zmniejsza stres, bo przynosi szybką ulgę i stawia na nogi. Dobrana i podana przez lekarza kroplówka na kaca jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wymiotują, mają nudności, nie mogą zasnąć i które bardzo szybko muszą znowu stanąć na nogach. Zabieg podania kroplówki trwa do 1 godziny, a po niej pacjent szybko czuje wzrost energii, objawy kaca mijają.

Leczenie kaca — co wybrać?

Lek na kaca może być przyjmowany doraźnie, kiedy po wielogodzinnym okresie wypoczynku po hucznej imprezie wciąż czujemy ból głowy i zmęczenie. W przypadkach poważnych szybsze efekty jednak przynosi kroplówka. Oczywiście nie wolno jej podawać sobie samodzielnie, ale trzeba zadzwonić do medycznej instytucji, która świadczy usługi podawania kroplówek na kaca w domu pacjenta. Skład będzie dopasowany idealnie do potrzeb pacjenta, a zabieg wykonany profesjonalnie.