Co alkohol robi z Twoim organizmem?

Co alkohol robi z Twoim organizmem?

Warto przeczytać

Co alkohol robi z Twoim organizmem?

W Polsce pije się dużo i często. Mało osób jest jednak świadomych zagrożeń, jakie niesie za sobą nadmierne i zbyt częste spożywanie alkoholu. Sprawdź, co alkohol robi z Twoim organizmem, zanim spiszesz swoje zdrowie na straty.

 

Według WHO alkohol jest trzecim w kolejności czynnikiem, który negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Jakie choroby mogą Cię dotknąć, jeśli nie zachowasz umiaru?

Układ pokarmowy

Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy – to wszystko może zafundować Ci nadmierne spożywanie alkoholu.

 

Alkohol działa drażniąco na cały przewód pokarmowy – od jamy ustnej aż do jelit. Nadużywanie alkoholu tworzy także idealne środowisko do rozwoju nowotworów, na przykład raka przełyku.

Wątroba

Stłuszczenie wątroby to dopiero początek powikłań. Dalsze nadmierne spożywanie alkoholu  może doprowadzić do alkoholowego zapalenia wątroby, a nawet do marskości tego narządu.

 

O ile stłuszczenie wątroby jest możliwe do wyleczenia, tak już w przypadku alkoholowego zapalenia wątroby dochodzi do nieodwracalnych zmian.

Bezpieczna dawka alkoholu

Jedna standardowa porcja alkoholu to 10 g czystego alkoholu. Jest to równoważne ze szklanką piwa (250 ml) o mocy 5%, lampką wina (120 ml) o mocy 12% lub kieliszkiem wódki (30 ml) o mocy 40%.

 

WHO ustaliło pewne progi, których nieprzekraczanie można nazwać piciem o niskim ryzyku szkód. Przy sporadycznym piciu kobiety nie powinny przekraczać jednorazowo dawki 40 g czystego alkoholu, z kolei mężczyźni nie powinni przekraczać jednorazowo dawki 60 g czystego alkoholu.

Kalkulator promili – trzymaj rękę na pulsie

Alkohol spożywany w nadmiernej ilości szkodzi i nie ma co do tego wątpliwości. Co możesz zrobić, aby nawet podczas sporadycznego picia trzymać rękę na pulsie?

 

Po każdym spożyciu alkoholu badaj poziom promili w Twoim organizmie, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie przesadziłeś z jego ilością. Nie posiadasz certyfikowanego alkomatu? Nic nie szkodzi, nie musisz wydawać na niego kilkuset złotych. Skorzystaj z kalkulatora promili.

 

Kalkulator promili to internetowa aplikacja służąca do szacunkowego obliczania poziomu promili w organizmie. Z kalkulatora promili możesz korzystać całkowicie bezpłatnie, na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu.

 

Oczywiście kalkulator promili nie może zastąpić certyfikowanego alkomatu, jednak do uzyskania przybliżonej wartości promili w organizmie będzie on w zupełności wystarczający.

 

Zapraszam do zapoznania się z naszą aplikacją pod adresem: https://kalkulatorpromili.pl/