Ciąża – Artykuł jest skierowany do tych Pań, które starają się o dziecko lub są już w ciąży a denerwuje jej upierdliwe zakazyw mądrych cioć i babć. Rozprawmy się z wszystkimi ich twierdzeniami.
Ciąża
W momencie, gdy oświadczysz rodzinie i znajomym, że jesteś w ciąży pojawi się na pewno dużo cioć, wujków i babć, które będą doradzały co robicie dobrze, a co źle. W tym artykule opisze mity i fakty na temat niektórych „dobrych rad”.
1. Lampka wina jest dobra na wszystko. Nieprawda. Alkohol jest zabroniony w ciąży, gdyż może on być przyczyną uszkodzenia płodu lub powodować zaburzenia rozwoju dziecka. Przenika on do krwi dziecka i pozostaje dwa razy dłużej, niż w twoim organizmie. Co prawda mała ilość nie powinna zaszkodzić, ale nie ustalono tej granicy. Nie wierz,choćby mówiła Ci to najbliższa rodzina.
2. Nie wolno ścinać ani farbować włosów. Ze ścinaniem to totalna bzdura. Co do farbowania należy się powstrzymać w pierwszym trymestrze. W tym okresie rozwijają się wszystkie organy. Kontakt z chemią może mieć negatywny wpływ. Na razie nikt tego nie udowodnił, ale lekarze zalecają powstrzymanie się od farbowania włosów w pierwszym trymestrze. Można również stosować farby bez amoniaku, a na pewno przewietrzyć pomieszczenie po farbowaniu.
3. W ciąży lepiej nie uprawiać sportów. Nieprawda. Kobieta w ciąży powinna spacerować, tańczyć, pływać, uprawiać jogę. Należy unikać ryzykownych aktywności takich jak nurkowanie czy jazda na nartach. Zrezygnować trzeba także z aktywności, w których łatwo o kontuzje oraz z ćwiczeń wymagających znacznego wysiłku fizycznego i tempa. Pamiętaj, ruch jest bardzo ważny w ciąży, ale musi być umiarkowany.
4. Telefon komórkowy szkodzi dziecku. Nie ma na ten temat dowodów, ale ostrożności nigdy dość. Postaraj się nie nosić telefonu blisko brzucha. Umieść go w torebce lub plecaku. Polecam stosowanie zestawów słuchawkowych.
5. Lepiej się nie opalać W czasie ciąży nie wolno chodzić na solaria i plażę. Powinno unikać się przebywania na ostrym słońcu i odsłaniania brzucha. Jeżeli chcemy czytać na ławce w parku to najlepiej wybrać zacienione miejsce. Kobieta ciężarna nie powinna się przegrzewać. Należy stosować kremy z mocnym filtrem. Przebywanie na słońcu w okresie ciąży może prowadzić do przebarwień skóry.
6. Nie grzebać w ziemi! Jest to prawda, choć na pierwszy rzut oka wydaje się to bez sensu. Wykonując czynności w ogródku bez rękawiczek można zarazić się toksoplazmozą. Wywołują ją pierwotniaki. Dla matek wciąży są one niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla płodu. Do zakażenie może dojść również, gdy spożyjemy surowe mięso, nieumyte warzywa lub sprzątając po naszym pupilu.
7. Kiedy w ciąży masz apetyt na słodycze, urodzi się dziewczynka a na śledzie – chłopiec. O płci dziecka nie można wnioskować na podstawie zachcianek pokarmowych mamy. Zachcianki ciążowe wskazują na to czego organizmowi ciężarnej brakuje i co chce, żeby zostało uzupełnione. Powodem jest również przestrojenie hormonalne organizmu. Uwaga! Kształt brzucha też nie świadczy o płci dziecka. Jest zależny od fizjonomii mamy i tego, gdzie zagnieździł się zarodek.
8. W ciąży lepiej unikać serów pleśniowych. Jest to jak najbardziej prawda. Ten typ produktów żywnościowych jest niewskazany. Możemy jeść sery, które są produkowane z pasteryzowanego mleka. Sery z niepasteryzowanego mleka posiadają bakterie i lepiej, żeby nie miały one wpływu na rosnące w brzuszku maleństwo.
9. Kąpiel kobiety ciężarnej w wannie jest zakazana. Niestety to błędne stwierdzenie. Czop śluzowy zapobiega dostawaniu się bakterii i mikrobów do macicy. Kąpiel w wannie jest przeciwwskazana w przypadku, gdy cierpi się nadciśnienie. Zrezygnuj jednak z piany. Może ona zmienić skład mikroflory narządów rodnych.
10. Nastroje ciężarnej udzielają się dziecku. Ot jest to prawda, gdyż hormony stresu przenikają przez łożysko. Organizm dziecka jest wprost bombardowany nimi. Matce zaciskają się naczynia krwionośne, rośnie ciśnienie, a maluch dostaje mniej tlenu. W późniejszym okresie życia dziecka może powodować problemy w nauce, a dziecko jest bardziej nerwowe.
11. Przyszła mama musi dbać o zęby. Prawda. Trzeba kontrolować uzębienie u stomatologa w okresie ciąży. Koniecznie poinformuj go, że w niej jesteś. Zastosuje on wtedy leczenie bezpieczne dla malucha. Rozwijający się płód potrzebuje dużo wapnia, a to osłabia zęby. Jedz więc dużo nabiału. Dodatkowo zmieniający się układ hormonalny może powodować krwawienie dziąseł.
12. W ciąży należy spać na wznak. To nie jest najkorzystniejsza pozycja do spania dla przyszłej mamy. Potęguje ona bóle kręgosłupa i miednicy. Niewygodna z tego samego powodu będzie pozycja na brzuchu, a dodatkowo w zaawansowanym etapie ciąży niekorzystna dla dziecka. Najlepiej położyć się na boku. Niekoniecznie musi być to wasz ulubiony bok do spania. Zobaczycie, że lokator w brzuchu potrafi mieć swoje zdanie i pokaże to jeszcze nie raz.
Ciąża urojona Ciąża zagrozona Ciąża