Choroby społeczne i cywilizacyjne – Artykuł opisuje jakie są choroby społeczne i cywilizacyjne.
Choroby społeczne i cywilizacyjne
Choroby, z którymi musimy się mierzyć to nie tylko typowe przeziębienie czy grypa, najcięższe z nich dopadają około 10 % populacji społeczeństwa i uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie i nabywanie stałej pracy. Dzięki podziałowi tych chorób jesteśmy w stanie szybko reagować i przepisać wszystkie niezbędne leki. Do chorób społecznych zaliczamy: alkoholizm, nikotynizm, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, reumatyzm, choroby weneryczne, AIDS, miażdżycę.
Najczęściej z nich występującymi są cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Chory cierpiący na te dolegliwości musi być pod stałym nadzorem służb, bądź urządzeń medycznych. Większość z tych chorób prowokujemy swoimi nawykami i zachowaniem. Nikotynizm polega na uzależnieniu organizmu od nikotyny, zawartej w papierosach. Powodem jest wyrzut dopaminy do jądra półleżącego. Alkoholizm pojawia się niespodziewanie i do dziś nie znana jest jego przyczyna, nie ma związku ze spożywaniem zbyt dużej ilości alkoholu, ale ostatecznie do tego prowadzi.
Polega na silnym uzależnieniu psychicznym i somatycznym od alkoholu. Chory natrętnie ma potrzebę spożycia alkoholu, odczuwa niepochamowany przymus. Leczenie powinno łączyć farmakologię z psychoterapią. Choroby społeczne można także wcielić w listę chorób cywilizacyjnych, które rozszerzamy o choroby psychiczne, choroby przewodu pokarmowego oraz nowotwory czy udar mózgu.
Chorobami cywilizacyjnymi nazywamy te, które są najbardziej powszechne i występują globalnie, spowodowane są rozwojem cywilizacji. Nie znamy dokładnego podziału, które z chorób są cywilizacyjne, a które nie. Szczególne problemy we współczesnym społeczeństwie szerzą choroby psychiczne, w największej mierze depresja, z którą boryka się aż 10 % społeczeństwa i jest przyczyną wielu samobójstw. Trzeba zauważyć, że jedna z chorób może być ściśle powiązana z drugą i do niej prowadzić. Otyłość może być przyczyną cukrzycy jak i później zawału serca. Alergie mogą wiązać się z astmą oskrzelową. Niestety zachorowalność nadal rośnie, a nieświadome społeczeństwo nie zamierza nic zdziałać w kierunku zapobiegania wystąpienia tego problemu.