Choroba wrzodowa – Chorobą wrzodową nazywamy stan w którym występują ubytki w błonie śluzowej żołądka bądź dwunastnicy i towarzyszący temu stan zapalny,często również martwica. Ich umiejscowienie to w 99% żołądek i właśnie dwunastnica.
Choroba wrzodowa przydatne informacje oraz jak walczyć z tą przypadłością,która zbiera coraz większe żniwo
Cierpi na to schorzenie bardzo wiele osób w różnym przedziale wiekowym i wbrew pozorom nie zawsze z własnej winy (palacze tytoniu itp) aczkolwiek wymienione wcześniej palenie tytoniu również ma zły wpływ na samą istniejącą już chorobę, jak i na jej powstanie. Wrzody to potoczna nazwa, i nawet sami lekarze nie obcują tylko z jednym nazewnictwem i używają tych dwóch określeń na jedną przypadłość.
Wrzody pojawiają się cyklicznie co jest na swój sposób normalne przy tego typu sprawach, aby stwierdzić z czym ma się do czynienia oraz obrać właściwy tryb leczenia niezbędne są badania, które nie należą do przyjemnych a raczej jedno z nich cieszy się złą opinią wśród pacjentów i jest to gastroskopia. Dla tych,którzy nie wiedzą na czym ono polega poniżej zostaję przedstawiony krótki opis tego badania a więc:
*Pacjentowi wkładana do przełyku jest długa rurka z malutką kamerą.
*Rurka wędruje przez jamę ustną aż do samego żołądka
*W czasie „penetracji” operuje się nią we wszystkie strony by zobaczyć jak najwięcej.
*Na monitorze wyświetla się wszystko co „nosimy” w środku,dając obraz temu co Nam dolega.
Lekarz oczywiście może zlecić inne badania tj USG jamy brzusznej. Od wywiadu z pacjentem uzależniony jest tryb postępowania mającego na celu wyleczenie a wcześniej prawidłowe zdiagnozowanie.
Podstawowe objawy
1. Zgaga
2. Bóle oraz pieczenie w żołądku lub przełyku
3. Przeszywający ból prominiujący do lewego barku, łopatki często mylony z objawem zawału serca
4. Smoliste stolce
5. Brak apetytu
6. Uczucie ssania w żołądku
Objawy mogą wystąpić razem bądź tylko niektóre z nich dlatego tak bardzo ważnym elementem jest udanie się po poradę do specjalisty. Nowotwór układu trawiennego może dawać bardzo podobne objawy, więc mówiąc prostym językiem najlepiej nie czekać,nie brać ziółek czy brać porad od tzw szamanów,a umówić się na wizytę u dr.
Przyczyny choroby
Przyczyn może być mnóstwo tak jak wśród innych schorzeń natomiast najczęstszą jest zakażenie bakterią HP ( Helicobacter pylori) to ona jest głównym powodem zachorowań. Zarazić się nią można na wiele sposobów. Najczęściej jednak do zakażenia dochodzi właśnie drogą pokarmową o,ile nie tylko. Potrafi przerwać w kwaśnych warunkach i ma dużą odporność na antybiotyki,nawraca i czyni szkody dalej. Leczenie jest długie i często trzeba je powtarzać.
Metody walki
Jeżeli w grę wchodzi wyżej wymieniona HP to oczywiście antybiotyki. Dwa jednocześnie i do tego leki zmniejszające wydzielania kwasu żołądkowego,przeciwbólowe i dieta uboga w słone i ostre potrawy. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo powtórzenia leczenia.
Jeżeli przypadłość jest ciężka to może nie obejść się bez operacji. Rekonwalescencja jest uzależniona od wieku osoby chorej oraz ogólnej siły i przebytych wcześniej chorób czy zabiegów operacyjnych.
Często osoby mające kontakt z chorym zadają sobie lub innym pytania czy wrzodami można się zarazić . Jeżeli mamy w sobie nieszczęsne bakterie to odpowiedź brzmi tak. Można się zarazić najczęściej poprzez kontakt ze śliną, jedzenie tymi samymi szućcami itp. Nie można natomiast przenosić jej drogą płciową jak głoszą plotki.
Na koniec warto wspomnieć, że wrzody, choroba wrzodowa mogą być bardzo niebezpieczne i zagrozić nawet życiu ! Często np poprzez pęknięcie owrzodzenia co przekłada się na krwotok wewnętrzny ! Nie ignorujmy więc tego. Możemy się chronić przed tą chorobą np poprzez rzucenie palenia tytoniu,nadmiernej ilości spożywanych ostrych, kwaśnych czy słonych potraw, picia dużej ilości kawy. Przed bakterią się bardzo nie uchronimy gdyż jest podstępna, ale zmniejszymy znacznie ryzyko, mając produkty, ręce i ogólnie dbając o higienę.
Wrzody to nie wyrok !