Brak apetytu u niemowląt

Brak apetytu u niemowląt

Mama i dziecko

Wszystkie informacje na temat przyczyn braku apetytu u niemowląt . Znajdziemy tu informacje o najczęstszych przyczynach braku apetytu u dzieci. Zapewne każdy znajdzie tutaj informacje, o których warto wiedzieć.

Brak apetytu u niemowląt

Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Często mamy mają problem,  ponieważ ich małe pociechy nie chcą jeść i zadają sobie pytanie,  jaka może być tego przyczyna?  Oczywiście jest wiele powodów, dlaczego niemowlęta mogą odmawiać jedzenia i niekoniecznie może to się wiązać z jakąś chorobą. Przedstawiamy najczęstsze powody problemów z jedzeniem u niemowląt.

Mimo że noworodka można opisać w ten sposób, że tylko śpi i je, to okazuje się, że wiele mam już od początku życia swoich maluszków, ma problem z ich niechęcią do jedzenia. Pierwszym problemem, który może pojawić się już od momentu urodzenia, jest refluks żołądkowo-przełykowy, na który cierpi 50-60% niemowląt. Przyczyną jest niewykształcony i nie w pełni sprawny układ pokarmowy, który powoduje cofanie się wymieszanego z sokami trawiącymi pokarmu z żołądka z powrotem do przełyku. Podpowiadamy co zrobić, aby zmniejszyć siłę refluksu u niemowlaka:

– dobrze jest karmić dziecko piersią. Badania pokazują, że dzieci, które są karmione piersią, rzadziej mają problem z ulewaniem pokarmów,

– lepiej jest karmić niemowlę częściej, ale krócej, żeby nie doszło do przepełnienia małego żołądka dziecka,

– należy karmić dziecko w takiej pozycji, aby główka dziecka była wyżej niż pupa,

– nie kłaść dziecka tuż po karmieniu. Dobrze jest poczekać, aż dziecku odbije się powietrze, połknięte przy jedzeniu.

Takie zabiegi powinny pomóc dziecku i rodzicom przetrwać problemy z refluksem i spowodowaną przez to niechęcią do jedzenia. Jednakże, gdy objawy są nasilone i nie pomagają wyżej wymienione zalecenia, warto,  jest skontaktować się z lekarzem pediatrą, który sprawdzi, czy ulewanie nie jest spowodowane inną chorobą.

Często spadek apetytu u niemowląt jest rzeczą naturalną. Towarzyszy często przy skokach rozwojowych, kiedy dziecko nabiera nowych umiejętności. Niemowlęta mają mniejszy apetyt w wieku 4 miesięcy, w momencie, kiedy zaczynają interesować się otaczającym światem. Rodzice obserwują jak cztero-miesięczne dziecko potrafi już dobrze wodzić wzrokiem za obiektem, który wzbudził jego zainteresowanie, dużo się rozgląda, chętnie turla się z pleców na brzuch i odwrotnie i widać jak z dnia na dzień jest coraz ciekawsze świata. Dlatego też nie chce tracić czasu na jedzenie, gdyż wokoło jest wiele ciekawszych rzeczy i jego apetyt spada.  Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas posiłku zadbać o spokój i ciszę, ponieważ każdy bodziec może powodować u dziecka zanik chęci do jedzenia. Gdy niemowlę zobaczy jakieś światełko, czy hałas może przestać chcieć dalej jeść. Należy ograniczyć wszystkie bodźce, które mogą rozproszyć dziecko. Zalecane jest karmienie w cichym miejscu i zawsze w tym samym, aby dziecko kojarzyło to miejsce właśnie z czasem na posiłek, a nie na zabawę. Po takiej fascynacji światem dziecku zazwyczaj powraca apetyt.

Kolejne zmniejszenie zainteresowania jedzeniem może pojawić się między 6 a 12 miesiącem życia, kiedy niemowlę nabywa nowych umiejętności. Wtedy dziecko zaczyna już pełzać, samodzielnie siadać, raczkować, a czasami nawet chodzić. Wtedy oczywiście doświadcza nowych doznać, które są nowe i tak fascynujące dla dziecka, że często zapomina o tym, że jest głodne. Jest to jak najbardziej zrozumiałe i nie oznacza żadnej choroby. Zapewne z czasem maluchowi wróci apetyt i nadrobi to, co stracił.

Rodzice powinni wiedzieć, że naturalny jest spadek apetytu podczas rozszerzania diety oraz wprowadzania nowych pokarmów maluchowi.  Układ pokarmowy dziecka musi przyzwyczaić się do trawienia nowych pokarmów. Często z początku występuje problem z trawieniem pokarmów stałych w małych brzuszkach. Trawienie pokarmów stałych trwa bowiem dłużej niż trawienie mleka modyfikowanego, czy mleka kobiecego, stąd rodzicom może się wydawać, że niemowlę upomina się o jedzenie rzadziej niż do tej pory.

Zdarzają się maluchy, które bardzo lubią jeść w nocy, budzą się bardzo często, a w dzień odmawiają przyjmowania większej ilości pokarmów. Jest to zrozumiałe, dziecko najada się w nocy i w dzień nie potrzebuje tak dużo. Przez pierwsze pół roku dziecko powinno być karmione co 3-4 godziny, więc normalne jest to, że budzi się w nocy. Z czasem można już odzwyczajać malucha od nocnego karmienia, ponieważ większe dziecko nie potrzebuje już jeść w nocy i może to być powód braku apetytu w dzień. Już koło 6 miesiąca można odzwyczajać dziecko jedzenia w nocy. Kobiety też najczęściej tłumaczą płacz dziecka tym, że jest głodne i karmią dzieci w nocy.  Płacz dziecka jednak nie zawsze musi oznaczać głód. Czasem wystarczy malucha utulić i poczekać aż zaśnie.

Rodzice jednak zawsze się martwią, że brak apetytu u ich malucha oznacza jakąś chorobę. Oczywiście najwięcej powodów jest zupełnie naturalnych, ale jednak są też choroby, które objawiają się właśnie brakiem apetytu u dziecka. Do chorób tych należą:

– alergia pokarmowa,

– anemia,

– celiakia.

Co więc zrobić, jeśli z obserwacji rodziców dziecko je zdecydowanie za mało? Należy udać się z dzieckiem do lekarza pediatry, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się u dziecka żadne niedobory witamin, żelaza, czy wapnia. Lekarz zbada dziecko, zważy, zmierzy i sprawdzi jak wypada na siatce centylowej dopasowanej do wieku i płci dziecka. Pediatra zleci bardziej szczegółowe badania, w tym badanie krwi, aby sprawdzić, jaka jest przyczyna braku apetytu u dziecka.

Najczęściej jednak mimo braku apetytu, dzieci rozwijają się prawidłową, są energiczne i uśmiechnięte i nie ma powodów do obaw. Aby jednak rodzice byli spokojni o swoje pociechy, warto wykluczyć poważne przyczyny i zaakceptować u dziecka niechęć do jedzenia jako rzecz normalną.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi Ionic White