Blat granitowy, blat marmurowy czy blat z płyty – jaki blat kuchenny wybrać?

Blat granitowy, blat marmurowy czy blat z płyty – jaki blat kuchenny wybrać?

Warto przeczytać

Wybierając blat do kuchni, każdy z nas będzie kierował się innymi czynnikami. Jedni będą sugerować się wyłącznie ceną i szukać jak najtańszego rozwiązania. Dla innych priorytetem będzie wygląd, który nada kuchni niepowtarzalnego szyku i elegancji. Maniacy gotowania będą szukać blatu niezwykle wytrzymałego i trwałego, aby przygotowywać wszystkie posiłki bez strachu o zniszczenie blatu. Są i tacy, którzy te wszystkie cechy będą chcieli znaleźć w jednym produkcie. Wątpliwości jednak nie ulega fakt, że decyzja o blacie kuchennym powinna być przemyślana, jako że jest to niezwykle ważny element każdej kuchni. Warto zastanowić się, czego oczekujemy od naszego blatu kuchennego oraz poznać plusy i minusy każdej z dostępnych na rynku opcji.

Blat kuchenny – z jakiego materiału?

Najczęściej wybieraną opcją przez konsumentów są blaty wykonane z płyty wiórowej. Ten rodzaj blatów cechuje niezwykle niska cena. Niestety na tym aspekcie kończą się plusy tego materiału. Blat z płyty wiórowej nie będzie odpowiednim wyborem dla osoby, która szuka rozwiązania na lata, ponieważ płyta wiórowa nie jest ani trwała, ani wodoodporna. I to właśnie przez puchnięcie od wilgoci taki blat trzeba będzie dosyć szybko wymienić.

Osoby, które szukają czegoś, co zachwyci wyglądem i nada kuchni nietuzinkowego wyglądu, zapewne zainteresują blaty z marmuru. Nie jest to jednak dobra opcja do kuchni. Prawdą jest, że marmur to naturalny kamień, który jest bardzo trwały. Ma jednak jedną wadę – nie jest odporny na kwasy, a w kuchni nie sposób ich uniknąć. Przypadkowo wylany kwasek cytrynowy przysporzy nam przebarwień i zmatowi blat. Takich zniszczeń nie sposób naprawić.

Jeśli szukamy czegoś, co da nam świetną jakość w połączeniu z dobrą ceną, warto zwrócić uwagę na blaty granitowe. Granit jest skałą magmową, która powstaje w temperaturze 1400 stopni Celsjusza. Już ten fakt sprawia, że blaty wykonane z marmuru są wręcz niezniszczalne. Jeśli szukasz rozwiązania niezwykle trwałego, odpornego na uszkodzenia, a dodatkowo zachęcającego wyglądem i ceną – kuchenny blat granitowy będzie fantastycznym wyborem.

Blat granitowy, blat marmurowy czy blat z płyty – jaki blat kuchenny wybrać?

Blaty granitowe – najlepszy blat kuchenny

Blaty kamienne wykonane z granitu cechują się niesamowitą trwałością i wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, zmiany temperatury oraz kwasy. Inwestując w blat granitowy, mamy pewność, że posłuży on nam przez długie lata. Na taki blat bez obaw możemy postawić gorący garnek. Nie musimy również martwić się o wilgoć. Dodatkowo blat granitowy cieszy nie tylko trwałością, ale również pięknym wyglądem. Decydując się na blat z granitu, sprawisz, że Twoja kuchnia nabierze niesamowitego charakteru i wyglądu. A szeroka gama kolorów umożliwi wybór takiego blatu, który spełni nasze oczekiwania. Żaden materiał nie sprawdzi się w kuchni tak dobrze jak granit. Aby nasz blat granitowy zachował nieskazitelny wygląd przez lata, musimy tak naprawdę jedynie zaimpregnować go specjalnym impregnatem.

Blat granitowy, blat marmurowy czy blat z płyty – jaki blat kuchenny wybrać?

Ile kosztuje blat granitowy? Cena dla każdego

Nie da się jednoznacznie określić ceny blatu granitowego. Na końcową cenę wpływa bardzo wiele czynników. Wszystko zależy od wybranego materiału, wielkości blatu czy miejsca montażu. Decydując się na blat granitowy, możemy wybierać między różnymi półkami cenowymi, gdyż ceny wahają się w przedziale od 200 do 1200 za metr kwadratowy. Tańsze opcje posiadają wszystkie najważniejsze cechy granitu, jednak nie będą cieszyć wyglądem tak, jak granity z górnej półki. Możemy również wybrać coś ze średniej półki cenowej np. granit Nero Zimbabwe, który jest aktualnie jedną z najpopularniejszych opcji. Niepodważalne jest również to, że wielkość blatu ma największy wpływ na cenę. Jednak warto również pamiętać, że montaż w domku jednorodzinnym będzie tańszy niż montaż w bloku, w którym nie ma windy, lub w miejscu, gdzie instalację utrudnia ciasna kuchnia. Nie należy jednak decydować się na samodzielny montaż, ponieważ wtedy możemy sobie podwoić koszty. Dzieje się tak dlatego, że pozbywamy się wtedy gwarancji od kamieniarza, a więc w przypadku zniszczenia blatu sami musimy pokryć koszty jego wymiany.

Blat granitowy, blat marmurowy czy blat z płyty – jaki blat kuchenny wybrać?

Artykuł powstał przy współpracy z https://schody-granitowe-kmx.pl/