Oczekiwanie na dziecko to czas pełen radości, ale także obaw. Przyszłe mamy często boją się o siebie i o maluszka do tego stopnia, że odbiera im to poczucie szczęścia z powodu powiększenia rodziny. Rozwiązaniem mogą w tym przypadku być badania prenatalne, które pozwalają zyskać spokój i pewność bycia przygotowanym na każdą ewentualność.
Badania prenatalne – dlaczego warto je zrobić?
Wokół badań prenatalnych przez lata narosło wiele niepotrzebnych mitów i kontrowersji. Tymczasem jest to jedna z najlepszych rzeczy, jaką przyszłym rodzicom oferuje współczesna medycyna! Badania prenatalne, zarówno nieinwazyjne (badania biochemiczne krwi; USG), jak i inwazyjne (amniopunkcja; biopsja kosmówki; kordocenteza) pozwalają wykryć większość wad rozwojowych dziecka jeszcze w okresie życia płodowego. Dzięki temu, jeżeli lekarz odkryje podczas badania w ciąży jakiekolwiek nieprawidłowości, będzie można rozpocząć wczesne leczenie. Pozwoli to też rodzicom odpowiednio przygotować się do przyjęcia wymagającego specjalnej opieki maluszka, a także poszukania na poród szpitala posiadającego dobrze wyposażony oddział neonantologiczny. Co ważne, choć badania prenatalne refundowane są tylko kobietom po 35 roku życia lub u których istnieją medyczne wskazania do ich wykonania (m.in. obciążenia genetyczne u matki lub ojca dziecka), również pozostałe panie oczekujące dziecka powinny się im poddać.
Badania w ciąży i ich bezpieczeństwo
O ile każde prenatalne badanie nieinwazyjne należy raczej do standardów opieki medycznej i pacjentki poddają się im bez obaw, o tyle z badaniami inwazyjnymi jest już większy problem. Tego typu działania wymagają naruszenia powłok brzusznych matki i pobrania materiału w pobliżu rozwijającego się płodu. Niektóre kobiety wiążą więc badania prenatalne ze zwiększonym ryzykiem poronienia. Okazuje się jednak, że ryzyko uszkodzenia płodu przy amniopunkcji jest naprawdę niewielkie i wynosi tylko 0,5%. Podczas pobierania próbki do badania, igła wkuwana jest możliwie najdalej od płodu, a jest to możliwe dzięki monitorowaniu sytuacji na ekranie zapewniającym nawet 20-krotne powiększenie. Pozostałe badania, m.in. biopsja kosmówki wykonywane są tylko wtedy, jeśli są ku temu ważne powody, czyli poprzednio przeprowadzone badania w ciąży wykazały poważne wady rozwojowe u dziecka. W większości przypadków pozostaje się przy amniopunkcji, która jest w stanie wykryć większość nieprawidłowości.
Gdzie robić badania prenatalne?
Jeżeli mieszkasz w Toruniu lub okolicach, każdego rodzaju badanie prenatalne wykonasz w centrum Medycznym Nowa Ginekologia działającym w ramach sieci Citomed. Placówka ta oferuje pełną diagnostykę ginekologiczną oraz zabiegi z zakresu ginekologii w ramach NFZ lub świadczeń udzielanych prywatnie. Każda pacjentka zostaje otoczona troskliwą opieką, obejmującą nie tylko zabiegi medyczne, ale również możliwość konsultacji u specjalisty z zakresu genetyki. Badania prenatalne ratują zdrowie i życie dziecka, a rodzicom pozwalają w pełni oswoić się z nową sytuacją. Zarezerwuj wizytę i zadbaj o właściwą opiekę dla siebie i swojego maluszka.