Aparat ortodontyczny – czy warto go założyć?

Aparat ortodontyczny – czy warto go założyć?

Polecne i promocje promocja Zęby
Piękne, proste żeby to marzenie wielu osób. Aby jednak je osiągnąć, należy zdecydować się na leczenie ortodontyczne, które pozwoli na skorygowanie ustawienia zębów.

 

Do ortodonty na kontrolę

Zaleca się, by pierwsza wizyta u ortodonty odbyła się około siódmego roku życia. Jest to czas, kiedy zachodzi wymiana zębów mlecznych na stałe, więc można już wtedy zaobserwować pewne predyspozycje do wad zgryzu, na przykład zgryz krzyżowy. Wizyta u ortodonty może być zalecona przez stomatologa, który na przykład zauważy nieprawidłowe ustawienie zębów. U dzieci najczęściej stosuje się aparaty ruchome, wyjmowane. Leczenie polega na noszeniu aparatu w godzinach nocnych, a także przez kilka godzin w ciągu dnia.

Leczenie ortodontyczne osób dorosłych

Choć zaleca się wizytę u ortodonty jak najwcześniej, to jednak leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Wiele osób zaczyna myśleć o leczeniu wad zgryzu dopiero po 20 roku życia, zwłaszcza jeżeli wada ma duży wpływ na estetykę uśmiechu. Większość wad u osób dorosłych da się wyleczyć przy użyciu stałych aparatów, jednak niektóre wady, takie jak na przykład zgryz krzyżowy, wymagają leczenia w młodym wieku lub operacji w późniejszym czasie.

Proste zęby mają znaczenie

Wiele osób uważa, że proste zęby mają znaczenie wyłącznie estetyczne. Tymczasem wady zgryzu wpływają na proces prawidłowego mówienia, a także na prawidłowość żucia czy gryzienia. Nieleczone wady zgryzu mogą powodować zniekształcenie rysów twarzy czy wywoływać bóle głowy. Jeżeli więc podejrzewasz u siebie wadę zgryzu lub twój stomatolog zalecił ci konsultację u ortodonty, wówczas warto umówić się na wizytę, by poznać plan leczenia. Ortodonta legionowo może zaproponować wiele możliwości – skorzystać można między innymi z niewidocznych aparatów w formie nakładek, z aparatów ling walnych czy tradycyjnych aparatów z zamkami.

Leczenie ortodontyczne jest długie i wymaga od pacjenta utrzymania nienagannej higieny jamy ustnej. Jednak osiągnięte efekty warte są podjęcia tych wysiłków, by mieć piękne i zdrowe zęby.