Co warto wiedzieć o tej przypadłości, dlaczego nie należy jej lekceważyć i jak sobie poradzić z jej uciążliwymi objawami? O przyczyny suchości pochwy i sposoby łagodzenia jej symptomów pytamy dr Leszka Czekańskiego z Centrum Ginekologiczno-Położniczego w Radomiu.
1. Suchość pochwy może pojawić się u każdej kobiety bez względu na wiek.
Suchość pochwy inaczej nazywana atrofią to bardzo częsta przypadłość. Jak wskazują badania w Polsce cierpi na nią prawie jedna czwarta kobiet po 30 roku życia. Może wywołać ją wiele czynników od zmian hormonalnych w organizmie po przyjmowanie niektórych leków (m.in. środków antykoncepcyjnych), a nawet prowadzenie niezdrowego trybu życia, dotyka więc kobiet w każdym wieku. Suchość pochwy może pojawić się w wyniku choroby lub przyczynić się do jej powstania, dlatego niepokojące objavvy należy bezzwłocznie
skonsultować z lekarzem ginekologiem.
2. W dużej mierze za zmniejszoną wilgotność pochwy odpowiada spadek poziomu estrogenów
– Za właściwy poziom nawilżenia pochwy odpowiadają estrogeny. To grupa żeńskich hormonów płciowych, których ilość w organizmie maleje wraz z wiekiem kobiety. Dlatego też suchość pochwy pojawia się najczęściej u kobiet w okresie menopauzy, ale spadek poziomu estrogenów występuje także m.in w okresie karmienia piersią, w wyniku przyjmowania niektórych leków, a nawet podczas stosowania restrykcyjnej diety czy odczuwania długotrwałego stresu – podkreśla dr Leszek Czekański – dlatego też może wystąpić u kobiet w różnym wieku, w zależności od ich stanu zdrowia, fazy cyklu i innych uwarunkowań. – Estrogeny są również odpowiedzialne za stan flory bakteryjnej i utrzymanie odpowiedniego pH w pochwie, jeśli jest ich zbyt mało pH rośnie i łatwiej wtedy o stan zapalny.
3. Bagatelizowanie problemu nie wychodzi na zdrowie.
Suchość pochwy to nie tylko nieprzyjemne objavvy w postaci pieczenia, swędzenia a nawet bólu, może powodować także nawracające infekcje intymne. Zbyt małe nawilżenie błony śluzowej pochwy sprawia, że naturalna bariera ochronna, którą stanowi śluz w pochwie jest niewystarczająca aby chronić organizm przed infekcjami wywołanymi przez drobnoustroje. W nabłonku pojawiają się mikrouszkodzenia a u kobiet aktywnych seksualnie pojawiają się otarcia i mechaniczne uszkodzenia. Atrofia pochwy ma więc wpływ także na codzienną aktywność np. uprawianie sportu i na życie seksualne, bo w wyniku suchości pochwy kobieta odczuwa dyskomfort podczas stosunków.
Nieleczone objavvy tej dolegliwości zaburzają prawidłowe funkcjonowanie wielu sfer życia kobiety i negatywnie wpływają na jakość jej życia.
4. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością.
Suchość pochwy dla większości kobiet to problem wstydliwy, ale im szybciej zgłosimy się z nim do ginekologa, tym lepiej. Jest bowiem wiele metod aby sobie z nim poradzić i uwolnić się od dyskomfortu. W zależności od przyczyny powstania dolegliwości są dostępne różne metody jej leczenia. W przypadku, gdy suchość pochwy jest skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, można spróbować zmienić je na inne, a jeśli to tryb życia pacjentki jest daleki od ideału, zaleca się czas na odpoczynek i regenerację organizmu. – Jeśli suchość pochwy spowodowana jest spadkiem poziomu estrogenów w organizmie, można zastosować leki hormonalne lub miejscowe preparaty nawilżające w postaci kremów i globulek. Mają one działanie doraźne, ale powinny przynieść ulgę i ograniczyć powstawanie infekcji intymnych. W przypadkach kiedy Ieczenie hormonalne nie jest wskazane ze względu na stan zdrowia pacjentki lub nie przynosi satysfakcjonujących pacjentkę efektów można zastosować zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Znakomite efekty przynosi
rewitalizacja pochwy za pomocą lasera lub ultradźwięków. Są to bezinwazyjne zabiegi, które wspomagają odnowę błony śluzowej pochwy i poprawiają jej nawilżenie – zapewnia dr Czekański.
Dolegliwości związane z suchością pochwy mogą mieć charakter przejściowy np. w okresie karmienia piersią lub stały np. w okresie menopauzy i po jej zakończeniu. Bez względu na to czy odczuwany dyskomfort jest krótkookresowy czy też nie, warto być pod opieką specjalisty i pozbyć się uciążliwych objawów.
foto: adobestock.com